no rotate image set no rotate image set no rotate image set no rotate image set

Τι είναι το …. Raspberry Pi;;;

Συγγραφέας: | 11 Φεβρουαρίου 2019
| 1 σχόλιο |

Ήταν μια πρωτοβουλία του 2008 που έχει εξελιχθεί σε φαινόμενο. Ξεκίνησε ως μία προσπάθεια να διατεθεί στο κοινό ένας υπολογιστής χαμηλού κόστους ο οποίος θα μπορούσε να αξιοποιηθεί εκπαιδευτικά για να προσελκύσει νέους (μαθητές, φοιτητές κτλ) στην Επιστήμη Των Υπολογιστών και την Πληροφορική. Με ένα τέτοιο οικονομικό σύστημα, θα ήταν δυνατόν να διδάσκεται πρακτικά η πληροφορική στα σχολεία και να έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον για τους μαθητές. Αυτός ήταν και ένας τρόπος να αντιμετωπιστεί το φαινόμενο του μειωμένου ενδιαφέροντος των νέων για σπουδές στα αντικείμενα της πληροφορικής και να διευρυνθούν οι περιορισμένες γνώσεις τους πάνω στο αντικείμενο. Η ιδέα αυτή σήμερα έχει εξελιχθεί και το παραπάνω ίδρυμα έχει σκοπό να δώσει τη “δύναμη της ψηφιακής δημιουργίας” στους ανθρώπους όλου του κόσμου ώστε να είναι σε θέση να κατανοήσουν και να διαμορφώσουν τον ολοένα αυξανόμενο ψηφιακό μας κόσμο. Σύμφωνα με το Raspberry Pi Foundation μέχρι το 2015 είχαν πωληθεί περίπου 5 εκ. υπολογιστικές μονάδες αυτού του τύπου ενώ σήμερα (στα μέσα του 2018) ο αριθμός αυτός έχει ανέβει σε περισσότερες από 19 εκ. μονάδες!

Σήμερα το Raspberry Pi, πέρα από μία φθηνή πλατφόρμα προγραμματισμού, είναι ο πυρήνας ανοιχτών έργων Internet of Things(ΙοΤ), Ρομποτικής αλλά και μικρών server, εργαστηρίων, συστημάτων “computer vision” και πολλών άλλων! Διαβάστε περισσότερα στο σχετικό άρθρο στην ιστοσελίδα μου (που είναι υπό κατασκευή… ακόμα!).

κάτω από: Χωρίς κατηγορία

Τα σχόλια είναι κλειστά.