Το σκάκι είναι μια γνωστική ενασχόληση περισσότερο, παρά ένα παιχνίδι. Με αφορμή το σκάκι, βιώνουμε το χώρο και τις σχέσεις που υπάρχουν σε αυτόν, μετατοπιζόμαστε, προσανατολιζόμαστε, συνθέτουμε και προπάντων υποθέτουμε!

Είναι μια ολοκληρωμένη μαθηματική ενασχόληση, που θα συνεχίσει να μας απασχολεί και να “στύβει” το μυαλό των παιδιών του 2ου κλασικού τμήματος.

Στα πλαίσια του προγράμματος για το σκάκι θα καλέσουμε ένα “κλιμάκιο” μικρών σκακιστών από το 2ο Δημοτικό Σχολείο του Ασβεστοχωρίου (η επίσκεψη έχει προγραμματιστεί για τις 9 Φεβρουαρίου το πρωί) κι έναν προπονητή και συγγραφέα (η επίσκεψη θα προγραμματιστεί για τις πρώτες μέρες του Απρίλη). Επιπλέον, θα οργανώσουμε συναντήσεις στο νηπιαγωγείο, εκτός ωραρίου (Σάββατα πρωί).

Μερικοί από τους πίνακες, αναρτημένοι στην τάξη μας, είναι και οι παρακάτω:

3259160

Chess_Players_by_James_Northcote_(1746-1831)_-_IMG_7288 Counselor_and_King_chess_pieces NYR_3800_0022 portablejim_2D_Chess_set_-_Pieces_1 aaaDSCN2571-copy

Το πρώτο μας φύλλο εργασίας  σχετικά με τη δομή του χώρου της σκακιέρας, είναι το παρακάτω:

Skaki 1o

Δεν επιτρέπονται σχόλια.