Σχόλια

Μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας πέρασαν λίγο όμορφο χρόνο με μαθητές και μαθήτριες του ΕΕΕΕΚ. Περπάτησαν, γέλασαν, έπαιξαν και αντάλλαξαν δώρα. Επέστρεψαν στο σχολείο με λαμπερά μάτια και πλατιά χαμόγελα. Η Ερμιόνη γράφει:” Τα παιδιά αυτά έχουν χαρίσματα, επειδή έχουν αγνές ψυχές και ευαισθητοποιούνται εύκολα. Έχουν την ανάγκη να μοιράζονται και να εκφράζουν τα συναισθήματά του, επειδή αυτό τα κάνει πιο χαρούμενα. Είναι κατά κάποιο τρόπο αδικημένα, επειδή έχουν ταλέντα που δε μπορούν να τα αξιοποιήσουν εξαιτίας της αντίληψης που έχει ο κόσμος γι’ αυτά.

Η Νικολέττα γράφει:” Συζητήσαμε μαζί τους. Κάθε παιδί έχει τη δική του προσωπικότητα και προσπαθεί να την εκφράσει με πολλούς τρόπους. Καθένα έχει μια κλίση που το κάνει να νιώθει ιδιαίτερο και ξεχωριστό”.

Άτομα με αναπηρία: Απαντήσεις σε απορίες και απλά ερωτήματα.

Μικρό αφιέρωμα στα άτομα με ειδικές ανάγκες

Τα σχόλια είναι κλειστά.