Το blog της Ιωάννας Βασιλείου (ΠΕ02)

Παρέχεται από το Blogs.sch.gr

Φιλοσοφία Β’ Λυκείου: ένα δείγμα αξιολόγησης από την τράπεζα θεμάτων.

Νοέ 201428

Ως γνωστόν η τράπεζα θεμάτων έχει ανοίξει για τα μαθήματα της Α’ και Β’ Λυκείου. Όσον αφορά στο μάθημα της Φιλοσοφίας της Β’ Λυκείου παραθέτω ένα χαρακτηριστικό δείγμα αξιολόγησης για το σχολικό έτος 2014-2015. Πρόκειται για την Α’ ομάδα του 271ου θέματος . Για να δείτε το θέμα πατήστε εδώ:  φιλοσοφία-τράπεζα-θεμάτων-271o.pdf . Σημειώνεται ότι όλα τα θέματα της Α’ ομάδας επιλέγονται από την τράπεζα θεμάτων και περιλαμβάνουν ερωτήσεις διαφόρων τύπων, με τα οποία ελέγχεται ο βαθμός κατανόησης φιλοσοφικών εννοιών, θεωριών κ.λπ.  Από την άλλη τα θέματα της ομάδας Β’ ορίζονται από τους διδάσκοντες και ενδείκνυται να συνοδεύονται από σύντομα αποσπάσματα φιλοσοφικών ή άλλων κειμένων, εικόνες, πολυτροπικά κείμενα κ. λπ. με στόχο τη διασάφηση και προέκταση φιλοσοφικών θεμάτων που αφορούν την εξεταστέα ύλη.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| με ετικέτα , ,  |  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Φιλοσοφία Β’ Λυκείου: ένα δείγμα αξιολόγησης από την τράπεζα θεμάτων.

Τα σχόλια είναι κλειστά.