Εκπαίδευση. Είπαν…

ΓΝΩΣΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΕΣ ΑΠΟΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

• «Εγώ δεν πήγα σχολείο. Έπρεπε λοιπόν να χρησιμοποιώ το μυαλό μου»

Bill Shankley

• «Τα δημιουργικά μυαλά επιβιώνουν σε κάθε είδους κακή εκπαίδευση»

Anna Freud

• «Εκπαίδευση είναι ό,τι επιβιώνει όταν όλα όσα έχουμε μάθει έχουν ξεχαστεί»

Skinner

• «Εκπαίδευση είναι η προοδευτική ανακάλυψη της άγνοιάς μας»

Will Durant

• «Παράτησα το σχολείο λόγω της πνευμονίας. Όχι γιατί είχα, αλλά γιατί δε μπορούσα να τη συλλαβίσω»

Rocky Graziano

• «Φυσικά και υπάρχει πολλή γνώση στα πανεπιστήμια. Οι πρωτοετείς φέρνουν λίγη, οι τελειόφοιτοι δεν παίρνουν πολλή κι έτσι η γνώση συσσωρεύεται”

Abbott Lawrence Lowell

• Η εκπαίδευση είναι θαυμάσιο πράγμα. Αλλά είναι καλό να θυμόμαστε πού και πού ότι τίποτε απ’ όσα αξίζει να γνωρίζουμε δε μπορεί να διδαχτεί»

Oscar Wilde

• «Δεν επέτρεψα ποτέ στο σχολείο να αναμιχθεί με την εκπαίδευσή μου»

Mark Twain

• «Εν αρχή ο Θεός έπλασε τους ηλίθιους. Αυτό ήταν για εξάσκηση. Μετά έπλασε τα σχολικά συμβούλια»

Mark Twain

• «Είναι ευκολότερο να αποφοιτήσει κανείς παρά να μάθει.»

Robert Half

• «Για κάθε άνθρωπο που θέλει να διδάξει υπάρχουν περίπου τριάντα άνθρωποι που δε θέλουν να μάθουν»

W. C. Sellar

• «Εκπαίδευση είναι αυτό που παίρνουν οι περισσότεροι, πολλοί το ξεπερνούν και λίγοι το κατέχουν»

Karl Kraus

• «Παιδεία είναι αυτό που μένει αφού ξεχάσεις αυτά που έμαθες στο σχολείο»

Άλμπερτ Αϊνστάιν

• «Όταν ένα γνωστικό αντικείμενο γίνει τελείως παρωχημένο, τότε το κάνουμε υποχρεωτικό μάθημα»

Peter Drucker

• «Η εκπαίδευση δημιούργησε έναν τεράστιο αριθμό ανθρώπων ικανών να διαβάζουν, αλλά ανίκανων να ξεχωρίζουν τι αξίζει να διαβαστεί»

George Macaulay Trevelyan

• «Πρέπει να σε προβληματίζει μια χώρα όπου οι βόμβες είναι εξυπνότερες από τους απόφοιτους Λυκείου. Τουλάχιστον οι βόμβες μπορούν να βρουν το Ιράκ στον χάρτη»

Γουίτνεϊ Μπράουν

• «Δεν υπάρχει στον κόσμο τίποτα πιο τρομακτικό σε βάρος αθώων ανθρώπων από ένα σχολείο. Από κάποια άποψη είναι πιο απάνθρωπο και από μια φυλακή. Στη φυλακή για παράδειγμα, δεν δε αναγκάζουν να διαβάσεις βιβλία που έχουν γράψει οι δεσμοφύλακες ή ο κυβερνήτης»

Μπέρναρντ Σο

• «Όλα μου τα προβλήματα ξεκίνησαν με την πρώιμη εκπαίδευσή μου. Πήγα σε σχολείο για πνευματικά διαταραγμένους δασκάλους»

Γούντι Άλεν

• Ο απόφοιτος των Φυσικών Επιστημών ρωτάει: -Γιατί δουλεύει αυτό;

Ο απόφοιτος μηχανικός ρωτάει: -Πώς δουλεύει αυτό;

Ο απόφοιτος των Οικονομικών Επιστημών ρωτάει: -Πόσο κοστίζει αυτό;

Ο απόφοιτος των Ανθρωπιστικών Επιστημών ρωτάει: -Θέλετε και πατάτες μαζί μ’ αυτό;

Ανώνυμος

;