Πώς θα γίνουμε ορθογράφοι

orthografia

Πολλές φορές οι γονείς των μαθητών απευθύνονται στους εκπαιδευτικούς ζητώντας οδηγίες, έτσι ώστε τα παιδιά να μαθαίνουν ευκολότερα και με πιο ουσιαστικό τρόπο την ορθογραφία τους.Πιστεύουμε ότι οι παρακάτω οδηγίες που επιμελήθηκε η σχολική μας σύμβουλος θα τους βοηθήσουν.

ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΡΘΟΓΡΑΦΟΙ
-Κάνουμε αυτοδιόρθωση με τη χρήση του λεξικού και υπογραμμίζουμε τα λάθη.
-Ξαναγράφουμε τις λανθασμένες λέξεις δημιουργώντας μια ομάδα λέξεων από την ίδια οικογένεια με τη χρήση του λεξικού (π.χ. παιδί, παίζω, παιχνίδι, παιχνιδιάρικο, παιδικός)
-Με τις λανθασμένες λέξεις δημιουργούμε προτάσεις.
-Παίζουμε ορθογραφικά ομαδοποιώντας τις λέξεις από ένα μικρό κείμενο ανάλογα κάθε φορά με το τι θέλουμε να ασχοληθούμε και να εμπεδώσουμε (π.χ. υπογραμμίζω όλα τα ρήματα που τελειώνουν σε -ωνω, ιζω και τα γράφω. Το ίδιο κάνω με τα επίθετα σε –ικος, -ικη, -ικο, ξεχωρίζω τον πληθυντικό σε –οι…)
-Παίζοντας επαναλαμβάνουμε ορθογραφικούς κανόνες (π.χ. τα ρήματα που τελειώνουν σε –αινω γράφονται με –αι…)
-Χρησιμοποιούμε εναλλακτικούς τρόπους εκμάθησης της ορθογραφίας. Για παράδειγμα μπορούμε να παίξουμε κρεμάλα κρυπτόλεξο βάζοντας λέξεις που είχαμε γράψει λάθος σε παλιότερη ορθογραφία.

Θεοφανεία Σιούτη

Σχολική Σύμβουλος