Δείτε 3 προτεινόμενα διαγωνίσματα στο 2ο Κεφάλαιο (Διαφορικός Λογισμός) στην νέα αναπροσαρμοσμένη εξεταστέα ύλη 2020 για τα Μαθηματικά Ομάδων Προσανατολισμού . Οι λύσεις-υποδείξεις των διαγωνισμάτων θα δοθούν στις 18/05/2020. Στην ίδια ημερομηνία θα δοθούν προσομοιωμένα επαναληπτικά διαγωνίσματα Πανελλαδικών Εξετάσεων.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ 2ου ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ

ΛΥΣΕΙΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΟ 2ο

2 σχόλια σχετικά με το “Διαγωνίσματα και λύσεις-υποδείξεις στο 2ο Κεφάλαιο (Διαφορικός Λογισμός) στα Μαθηματικά Προσανατολισμού Πανελλαδικών Εξετάσεων”

1. Κύριε Καραγιάννη, μια ερώτηση. Στο 1ο διαγώνισμα του 2ου κεφαλαίου , θέμα Γ, ερώτημα Γ2 (α), για να εξετάσουμε αν είναι παραγωγίσιμη η f στο σημείο 0, θα πρέπει να βρούμε τα δύο πλευρικά όρια του κλάσματος (f(x)-f(0))/x όταν το χ τείνει στο 0. Το δεξί πλευρικό όριο μπορούμε να το βρούμε χωρίς τη χρήση κανόνα DLH; Το ρωτάω αυτό γιατί στη νέα ύλη οι κανόνες DLH είναι εκτός.
    Ευχαριστώ.
    A.A. , μαθητής Γ λυκείου, Αθήνα