Δείτε το 2ο προσομοιωμένο διαγώνισμα του σχολικού έτους 2018-2019 στα Μαθηματικά των Πανελλαδικών Εξετάσεων της Γ΄ τάξης του Ημερήσιου Γενικού Λυκείου της Ομάδας Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών και Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής μαζί με τις λύσεις των θεμάτων. Το διαγώνισμα  συνέταξαν, επιμελήθηκαν  και υλοποίησαν οι Μαθηματικοί του 2ου Γενικού Λυκείου Ρόδου (Καζούλειο Λύκειο) καθώς και τις λύσεις των θεμάτων:

Ηρακλείδης Χρήστος,  Πεζανάκης Νίκος,  Σταματάρου Ευαγγελία. Oι αναλυτικές λύσεις του  προσομοιωμένου διαγωνίσματος θα δοθούν στις  13 Μαΐου 2019 ώρα 9 π.μ..

Στις 20 Μαΐου στις 9 π.μ. θα δοθεί  προσομοιωμένο διαγώνισμα της Γ΄ τάξης των ΕΠΑ.Λ.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ ΠΡΟΣΟΜΟΙΩΣΗΣ_2019_ΚΑΖΟΥΛΛΕΙΟ (2019)

Λύσεις θεμάτων προσομοίωσης 2019  (ΔΙΟΡΘΩΜΕΝΟ ΑΡΧΕΙΟ ΣΤΟ Δ4)

11 σχόλια σχετικά με το “Το 2ο προσομοιωμένο Διαγώνισμα στα Μαθηματικά Προσανατολισμού των Πανελλαδικών Εξετάσεων”

1. Για το Δ2: Με σύνολο τιμών .Αφού το xo είναι θέση μεγίστου, άρα f(xo)>f(2)=ln2>0 γιατί το ψάχνουμε τόσο

2. Γ1. για 0<χ<=1 και ΑΜ=χ
    (ΑΚΛ)/(ΑΒΔ)=(χ/1)^2 =χ^2
    οπότε. (ΑΚΛ)=(ΑΒΔ) χ^2=χ^2/2
    αν 1<χ<=2 , ΜΒ=2-χ
    (ΑΚΛ)=1 – (2-χ)^2/2

3. Γ4. εναλλακτικά
    για 1<χ0 και lnx<x-1 οπότε
    (lnx)^2+(x-2)^2-2 =
    (lnx)^2-1+(x-2)^2-1 <
    (x-1)^2-1+(x-2)^2-1=
    x(x-2)+(x-2)^2-1=
    2x(x-1)(x-2)-1 <0
    άρα αδύνατη

4. στο Δ4 θα έβαζα όρια από
    4/3 έως 2.
    δεν χρειάζεται η εψαπτομενη στο 2 τα θεματα ήταν ωραία
    Καλή επιτυχία στους μαθητές.

5. στο Δ4 θα έβαζα όρια από
    4/3 έως 2.
    δεν χρειάζεται η εψαπτομενη στο 2 τα θεματα ήταν ωραία
    Καλή επιτυχία στους μαθητές.

6. Ευχαριστούμε.Ο λύτης άλλαξε το Δ4. Αν επιθυμείτε στείλτε μας καθαρογραμμένα όποιες λύσεις διφορετικές κάνατε και εμείς ευχαρίστως θα τις αναρτήσουμε.

7. ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΦΑΠΤΟΜΕΝΗ ΣΤΟ 2. ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ,ΚΑΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ, ΚΑΚΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

8. ΣΤΟ Δ4 ΟΙ ΣΥΝΑΡΤΗΣΕΙΣ f(x) kAI 3X-4 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΕΣ ΣΤΟ [0,1] ΑΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΜΕΛΗ