Επαναληπτικά Διαγωνίσματα Μαθηματικών για την Γ΄ Γενικού Λυκείου

Στο αρχείο που ακολουθεί έχουν συγκεντρωθεί θέματα διαγωνισμάτων που έγραψαν μαθητές  της Θετικής-Τεχνολογικής Κατεύθυνσης της Γ’ Λυκείου. Καλύπτουν μια περίοδο 17 σχολικών ετών (1999-2016) από το 3ο Λύκειο Ν. Σμύρνης και το Πρότυπο Λύκειο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης και είναι η δουλειά του Μαθηματικού Νίκου Μαυρογιάννη.

Περιλαμβάνονται οι εκφωνήσεις και οι λύσεις. Τα περισσότερα από αυτά κυκλοφορούν πολλά χρόνια στο διαδίκτυο και ήταν αναρτημένα στην ιστοσελίδα του Νίκου Μαυρογιάννη.
Ελπίζουμε  η δουλειά αυτή να είναι χρήσιμη στους συναδέλφους στους οποίους και απευθύνεται. Ζητάμε προκαταβολικά την κατανόηση τους για τυχόν λάθη που θα διορθωθούν,
Στη σύνθεση ορισμένων θεμάτων συνεργάστηκα κατά καιρούς με άλλους συναδέλφους της Ευαγγελικής οι οποίοι και αναφέρονται.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ