Αξιολόγηση μαθητών του Γυμνασίου (σε όλα τα μαθήματα) για τετράμηνα και εξετάσεις

Η αξιολόγηση των μαθητών του Γυμνασίου από το τρέχον σχολικό έτος (2020-2021) προκύπτει από τον συνδυασμό του Π.Δ. 126/2016 και τον Νόμο 4692/2020 που τροποποίησε κάποιες διατάξεις του. Στα επόμενα αποκωδικοποιούμε τα προβλεπόμενα σε ό,τι αφορά στην αξιολόγηση των μαθητών του Γυμνασίου στα διδασκόμενα μαθήματα, τόσο στα δύο τετράμηνα όσο και στις γραπτές προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις. Επίσης παραθέτουμε τις προϋποθέσεις προαγωγής/απόλυσης και παραπομπής των μαθητών και αναφέρονται ορισμένες ειδικές περιπτώσεις για μαθητές που προέρχονται από σχολεία του εξωτερικού.

Αξιολόγηση Μαθητών Γυμνασίου (2020-2021)