Παραθέτουμε διδακτικό υλικό ασύγχρονης εκπαίδευσης (βιντεοδιαλέξεις, Σημειώσεις, Παραδείγματα, Ερωτήσεις θεωρίας και ασκήσεις για επίλυση) από το Ψηφιακά Βοηθήματα, δικά μας ψηφιακά βιβλία, διαγωνίσματα-λύσεις κ.α. για τα Μαθηματικά Ομάδων Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών και Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής για τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου και εκπαιδευτικούς.  Η υποστήριξη αφορά στην τηλεκπαίδευση για όσο χρονικό διάστημα τα σχολεία παραμένουν κλειστα άλλα και μετά.

Οι μαθητές μπορούν να χρησιμοποιήσουν το υλικό με επιλογή, ανάλογα με τις ανάγκες τους και οι εκπαιδευτικοί μπορούν να το χρησιμοποιήσουν (ή και να το τροποποιήσουν), κατά την κρίση τους, ανάλογα με τις ανάγκες των μαθητών τους, καθώς και να το εκμεταλλευτούν ως υλικό σχεδίασης μαθημάτων για την ψηφιακή τάξη, για όσο διάστημα μείνουν κλειστά τα σχολεία αλλά και γενικότερα στην προετοιμασίας τους στις Πανελλαδικές Εξετάσεις.

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΟΜΑΔΩΝ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ Γ ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 1ο: ΟΡΙΑ-ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗΣ

Πλήρη Μαθήματα στο 1ο Κεφάλαιο (Μαθηματικός Περιηγητής)

Έννοια συνάρτησης-Γραφική παράσταση-Ισότητα, πράξεις, σύνθεση συναρτήσεων

Μονοτονία-Ακρότατα συνάρτησης

Συνάρτηση “1-1”-Αντίστροφη

Όριο Συνάρτησης στο x0∈R

Κριτήριο Παρεμβολής – Τριγωνομετρικά Όρια – Όριο Σύνθετης Συνάρτησης

Μη Πεπερασμένο Όριο στο x0∈R

Ορισμός της Συνέχειας – Πράξεις με Συνεχείς Συναρτήσεις – Συνέχεια Συνάρτησης σε Διαστήματα

Βασικά Θεωρήματα συνέχειας

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 2ο: ΔΙΑΦΟΡΙΚΟΣ ΛΟΓΙΣΜΟΣ

Έννοια παραγώγου-Παράγωγος και συνέχεια

Παράγωγος συνάρτησης-Κανόνες Παραγώγισης-Παράγωγος σύνθετης συνάρτησης

Εφαπτομένη

Ρυθμός μεταβολής

Θεώρημα Rolle

Θεώρημα Μ.Τ. Διαφορικού Λογισμού

Συνέπειες Θεωρήματος Μ.Τ.

Μονοτονία συνάρτησης

Τοπικά Ακρότατα-Θ. Fermat

Εύρεση Τοπικών Ακροτάτων

ΧΡΗΣΙΜΟ ΥΛΙΚΟ (για όλη την ύλη)

Βιβλίο θεωρίας για όλη την ύλη (Ερωτήσεις (1-42)-Απαντήσεις-Πολλαπλής Επιλογής)

Βιβλίο Διαγωνισμάτων-Αξιολόγησης

Λύσεις στο βιβλίο Διαγωνισμάτων  (για όλη την ύλη ανά Κεφάλαιο και Επαναληπτικά)

Βιβλίο Θεμάτων  Πανελλαδικών 2019  με τις λύσεις τους

Σχολικό Βιβλίο

Λύσεις των Ασκήσεων

Εγγραφείτε δωρεάν στην πλατφόρμα ηλεκτρονικής μάθησης

ΨΗΦΙΑΚΗ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ (ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ)

9 σχόλια σχετικά με το “Υποστήριξη μαθητών-εκπαιδευτικών στα Μαθηματικά Ομάδων Προσανατολισμού της Γ΄Λυκείου με υλικό για χρήση στην τηλεκπαίδευση”

1. Πολύ σωστή η παρατήρησή σας. Αφορούν το κεφάλαιο των πιθανοτήτων που είνεια εκτός της εξεταστέας ύλης και θέματα Α και Γ (όχι από την ΤΘΔΔ).Ωστόσο η έκδοση είναι παλαιά και δεν είναι εύκολα επεξεργάσιμη ώστε να αφαιρεθούν μπορούν όμως να αναφερθούν αρχικά ώστε να μην ασχοληθούν με αυτά εκπαιδευτικοί και μαθητές Ευχαριστούμε πολύ για τις επισημάνσεις.

2. Κύριε Καραγιάννη καλημέρα σας. Στο “Ψηφιακό βιβλίο για τα θέματα της Τράπεζας θεμάτων του Ι.Ε.Π. στην Άλγεβρα Α΄Γενικού Λυκείου” που αναρτήσατε υπάρχουν και κάποια θέματα από το κεφ.1 (πιθανότητες) που εδώ και πολλά χρόνια είναι εκτός διδακτέας ύλης. Καλό θα ήταν να τα αφαιρέσετε ώστε το αρχείο να ανταποκρίνεται στην ισχύουσα ύλη του μαθήματος.

3. Συγχαρητήρια για την πολύ καλή και ουσιαστική δουλειά που κάνεις τόσα χρόνια.
    Εχεις βοηθήσει πρώτα απ’ολους τους καθηγητές Μαθηματικων ειτε δουλεύουμε σε φροντιστήρια ή σε δημόσια σχολεία και τους μαθητες που δίνουν πανελλήνιες .
    Εύχομαι υγεία και καλή χρονιά.

4. Κ. Ι. Καραγιάννη, σας ευχαριστούμε γι’ αυτήν την προσφορα σας. Είναι άριστη και ένα χρήσιμο “βοήθημα ” τόσο για τους Εκπαιδευτικούς – Μαθηματικούς, όσο και για τους μαθητές της Γ’ Λυκειου, ιδιαιτέρως τις ημέρες αυτές της εξ αποστάσεως ασύγχρονη εκπαιδευσης…