Μέχρι τις 26 Ιουνίου οι βαθμολογίες των πανελλαδικών εξετάσεων

Μέχρι την Παρασκευή  26 Ιουνίου 2015 θα ανακοινωθούν οι βαθμολογίες των μαθητών στα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα. Τα βαθμολογικά κέντρα ολοκληρώνουν τη βαθμολόγηση των γραπτών (σε ορισμένα μαθήματα) μέχρι την Παρασκευή 19 Ιουνίου.

Σε ό,τι αφορά στα Μαθηματικά, τόσο στα “Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής” όσο και στα “Μαθηματικά  Κατεύθυνσης” οι βαθμολογίες στην κλίμακα >15 είναι πολύ λιγότερες από τις αντίστοιχες περσινές, ενώ παρατηρείται και αύξηση των γραπτών <10. Παρουσιάζεται μια συσσώρευση βαθμολογίας 11-14 (σε μεγαλύτερο βαθμό στα Μαθηματικά Γενικής και λιγότερο στα Μαθηματικά Κατεύθυνσης).

Εμείς θα περιμένουμε τα επίσημα στατιστικά στοιχεία των βαθμολογιών από το Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ.  για να τα σχολιάσουμε και να μιλήσουμε για τις βάσεις εισαγωγής στα ΑΕΙ-ΤΕΙ, αφού αυτές είναι συνάρτηση και άλλων παραμέτρων.