Πανελλαδικές ΕΠΑ.Λ. 2015: Θέματα, λύσεις και σχόλια στα Μαθηματικά Ι

Αποτέλεσμα εικόνας για Εικόνες Πανελλήνιες

ΕΠΑ.Λ.

ΘΕΜΑΤΑ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Ι ΤΩΝ ΕΠΑ.Λ.(ΗΜΕΡΗΣΙΑ)

ΛΥΣΕΙΣ ΤΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Ι ΤΩΝ  ΕΠΑ.Λ.(ΗΜΕΡΗΣΙΑ)

ΘΕΜΑΤΑ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Ι ΤΩΝ ΕΠΑ.Λ. (ΕΣΠΕΡΙΝΑ)

ΛΥΣΕΙΣ ΤΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ.(ΕΣΠΕΡΙΝΑ)

Σχόλια:

Τα σημερινά θέματα στα Μαθηματικά Ι των ΕΠΑ.Λ. δεν κρύβουν εκπλήξεις και χαρακτηρίζονται αναμενόμενα και στον ίδιο βαθμό δυσκολίας με τα αντίστοιχα περσινά. Συγκεκριμένα.

Το θέμα Α αποτελεί θεωρία κατά την πάγια τακτική.

Το θέμα Β αποτελεί μια κλασική άσκηση από τη στατιστική με εύκολους υπολογισμούς.

Το θέμα Γ αποτελεί μια άσκηση της οποίας τα ερωτήματα έχουν πολλές φορές ζητηθεί κατά το παρελθόν σε αντίστοιχες εξετάσεις.

Το θέμα Δ αποτελεί μία άσκηση-πρόβλημα που όμοιές του υπάρχουν και στο αντίστοιχο σχολικό βιβλίο.

Καραγιάννης Ιωάννης