Στις 14/3 η παγκόσμια ημέρα του π

Το Σάββατο στις 14/3 είναι η παγκόσμια ημέρα της σταθεράς π=3,14159

Λίγα λόγια για το π

Η Παγκόσμια Ημέρα της Σταθεράς π απευθύνεται  σε μαθηματικούς, και σε όσους ενδιαφέρονται και αγαπούν τα μαθηματικά, και γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 14 Μαρτίου, εξαιτίας κάποιων αριθμητικών συμπτώσεων που συμβαίνουν την ημέρα αυτή. Στην Αμερική, η 14/3 γράφεται ως 3-14, δηλαδή η τιμή της σταθεράς (π=3,14…).

Η Ημέρα γιορτάζεται με πάρτι σε πολλές μαθηματικές σχολές του κόσμου, ακριβώς στη 1:59 μετά το μεσημέρι, καθώς το 1,5,9 είναι οι τρεις αριθμοί που ακολουθούν τη σταθερά 3,14 η οποία στην επταψήφια εκδοχή της είναι π=3,14159.

Διαβάστε ΕΔΩ το άρθρο του Σχολικού Συμβούλου Μαθηματικών Παναγιώτη Θεοδωρόπουλου για τον αριθμό π.

Σημείωση του Μ.Π. : Συνάδελφοι, δώστε στους μαθητές σας εργασίες σχετικά με την ιστορία και τις εφαρμογές του π, κάνοντας το μάθημα των μαθηματικών μία ωραία και ενδιαφέρουσα αναζήτηση.