Ημερίδα με θέμα μαθηματικά και τέχνη

Ημερίδα συνδιοργανώνουν οι Σχολικοί Σύμβουλοι: Καραγιάννης Ιωάννης Μαθηματικών, Λαλαζήση Χρυσούλα Αρχιτεκτόνων-Πολιτικών Μηχανικών και Μπερεδήμας Παναγιώτης Καλιτεχικών μαθημάτων. Η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 1 Μαρτίου 2013 στο 5ο Γυμνάσιο Ρόδου από τις 12.30 μ.μ. έως τις 4 μ.μ. και ενδιαφέρει τους Μαθηματικούς, Ζωγράφους, Γραφίστες, Αρχιτέκτονες, Πολιτικούς Μηχανικούς,τ ους Τεχνολόγους ,τους Εικαστικούς και τους καθηγητές που διδάσκουν σχέδιο. Το θέμα της Ημερίδας είναι:

Οι μαθηματικοί συνεργάζονται με τους εικαστικούς και τους τεχνικούς σε Ε.Ε με μαθηματικά  και τέχνη ή τεχνική

Εισηγητές θα είναι:

Χ. Λαλαζήση, Σχολική Σύμβουλος Αρχιτέκτων-Πολιτ. Μηχανικός: Τεχνικές τεχνήματος και τρόποι συνεργασίας

Παναγ. Αργύρη , Μαθηματικός : Μαθηματικά και Τέχνη

Χ. Ηρακλείδης, Μαθηματικός και Δ. Βασιλείου, Ζωγράφος: Μαθηματικά και σκάκι

Βιωματικό εργαστήρι με μεικτές ομάδες εργασίας.