Τιμητικές διακρίσεις Ολυμπιονικών από τη Ρόδο

Τους νέους του νησιού που διακρίθηκαν στους διεθνείς στίβους των θετικών επιστημών, στις Ολυμπιάδες Μαθηματικών, Φυσικής και Χημείας τίμησε ο Δήμος Ρόδου μετά και την ομόφωνη απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου.

Τίμησε συγκεκριμένα:

• Τον Αθηναγόρα Σκιαδόπουλο, Μαθητή της Β΄ Λυκείου, που κατέκτησε το Χάλκινο Μετάλλιο στην 53η Διεθνή Ολυμπιάδα Μαθηματικών
  • Τον Μιχάλη Χαλκιόπουλο, Φοιτητή, που πήρε εύφημη μνεία στην 43η Διεθνή Ολυμπιάδα Φυσικής
  • •Τον Κυριάκο Γραμματικό, Φοιτητή, για τη συμμετοχή του στην 44η Διεθνή Ολυμπιάδα Χημείας
  • Τον Σταύρο Ευθυμίου, Μαθητή, της Γ΄ Λυκείου για τη συμμετοχή του στην 43η Διεθνή Ολυμπιάδα Φυσικής.

Οι τέσσερις νέοι της Ρόδου συνεχίζοντας τις υψηλές επιδόσεις τους των τελευταίων χρόνων είναι μεταξύ των 16 Ελλήνων που συμμετέχουν στις εθνικές ομάδες.

(Πηγή: Αρνικίου Δημήτρης)