Εφαρμογή της ομαδοσυνεργατικής διδασκαλίας

Πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη  6.12.2012 ομαδοσυνεργατική διδασκαλία στο 5ο Γυμνάσιο Ρόδου από την μαθηματικό του 5ου Γυμνασίου Αναστασία Κωβιού με την παρουσία του Σχολικού Συμβούλου Μαθηματικών. Η ομαδοσυνεργατική διδασκαλία πραγματοποιήθηκε σε ένα συνεχόμενο δίωρο και είχε ως θεματική ενότητα το Πυθαγόρειο Θεώρημα στην Β΄Γυμνασίου όπως παρουσιάστηκε στην επιμορφωτική Ημερίδα που προηγήθηκε. Εργάστηκαν 24 μαθητές που χωρίστηκαν σε 6 τετραμελείς ομάδες με βάση το κοινωνιόγραμμα που είχε προηγηθεί από την κα. Κωβιού. Τα συμπεράσματα της ομαδοσυνεργατικής διδασκαλίας θα ανακοινωθούν αφού πραγματοποιηθούν και άλλες τέτοιες διδασκαλίες σε Γυμνάσια του Νομού Δωδεκανήσου. Την ομαδοσυνεργατική διδασκαλία παρακολούθησε και ο Διευθυντής του 5ου Γυμνασίου Ρόδου κ. Χρήστος Μιτσούλης και ακολούθησε ανταλλαγή απόψεων.