Εκπαιδευτικά σεμινάρια για μαθησιακές δυσκολίες

Στο Μουσικό Σχολείο Ρόδου πρόκειται να διοργανωθεί σειρά εκπαιδευτικών σεμιναρίων σχετικά με την διαχείριση μαθησιακών δυσκολιών καθώς και στρατηγικές επικοινωνίας και μάθησης . Τα σεμινάρια αυτά απευθύνονται στους εκπαιδευτικούς Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης.
1ο ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ
Διαχείριση Δυσκολιών Μάθησης και Προσαρμογής:
Στρατηγικές και Τεχνικές Επικοινωνίας και Μάθησης

5:30 – 6:00 μ.μ. Προσέλευση – Εγγραφές

6:00 – 6:05 μ.μ. Έναρξη σεμιναρίου – Χαιρετισμός Διευθύντριας Μουσικού Σχολείου κ. Θεοδώρας Τσιμπούρη

6:05 – 6:15 μ.μ. Χαιρετισμός της Σχολικής Συμβούλου Δρ. Χαράς Κοσεγιάν και ομιλία με θέμα: «Η αναγκαιότητα της ενδοσχολικής επιμόρφωσης στη σύγχρονη εκπαίδευση».

ΚΕΝΤΡΙΚΕΣ ΟΜΙΛΙΕΣ

6:15 – 6:45 μ.μ.             “Στρατηγικές παιδαγωγικής επικοινωνίας”.

Ομιλητής: Αναστάσιος Κοντάκος, Καθηγητής του Τμήματος Επιστημών της Προσχολικής Αγωγής και του Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού στη Σχολή Ανθρωπιστικών Επιστημών Παν/μίου Αιγαίου.

6:45 – 7:20 μ.μ.             “Στρατηγικές – τεχνικές αντιμετώπισης δυσκολιών μάθησης”.

Ομιλητής: Εμμανουήλ Κολιάδης, Ομότιμος Καθηγητής Εκπαιδευτικής Ψυχολογίας του Παιδ/κού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης Παν/μίου Αθηνών.

7:20 – 8:00 μ.μ. Συζήτηση με τους συμμετέχοντες – Μελέτη περιπτώσεων

8:00 μ.μ. Λήξη