Συμλήρωση-Τροποποίηση του Π.Δ. 60/2006 “Αξιολόγηση των μαθητών Λυκείου”

Συμπλήρωση-τροποποίηση του Π.Δ. “Αξιολόγηση μαθητών Λυκείου”πριν τις προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις των μαθητών Λυκείων δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ. Αυτό το Π.Δ. δεν επηρεάζει τον τρόπο εξέτασης των μαθητών στα μαθηματικά. Διευκρινίζονται τα παρακάτω:

1.Το μάθημα των Μαθηματικών χωρίζεται στους εξής κλάδους:
α) Άλγεβρα
β) Γεωμετρία

Κάθε κλάδος βαθμολογείται χωριστά. O τελικός βαθμός για κάθε μάθημα με κλάδους είναι ο μέσος όρος των τελικών βαθμών των κλάδων του με προσέγγιση δέκατου.

2.«Στην περίπτωση που εξάγεται για μαθητή απορριπτικό αποτέλεσμα σε κλάδο/κλάδους μαθήματος και ο συνολικός βαθμός στο μάθημα ως μέσος όρος των βαθμών των κλάδων είναι επίσης απορριπτικός, ο μαθητής αυτός παραπέμπεται μόνο στον κλάδο/στους κλάδους του μαθήματος στον οποίον/στους οποίους υστέρησε.»

3. Το μάθημα “Ερευνητική εργασία “της Α΄Λυκείου δεν εξετάζεται γραπτά.

4. Ρυθμίζει θέματα πιλοτικών σχολείων και φιλολογικών μαθημάτων.

Κάντε κλικ για να δείτε ολόκληρο το Π.Δ.

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ Π.Δ. 60/2006