Μια επισκόπηση χρήσιμων “εργαλείων” για τους μαθηματικούς

Αναδημοσιεύουμε συνοπτικά μερικές από τις αναρτήσεις του 2011 προκειμένου να υπάρξει μια γενικότερη και πιο συνοπτική ανάγνωση χρήσιμων “εργαλείων” για τους μαθηματικούς.

• Δείτε εδώ την υπηρεσία e-portfolios από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο
  • Δείτε εδώ τα ψηφιακά βοηθήματα για τα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα από το ΥΠΔΒΜΘ με σκοπό την προετοιμασία των μαθητών της Γ’ Λυκείου για τις εξετάσεις. Επαναληπτικά θέματα, διαγωνισματα, ερωτήσεις θεωρίας.
  • Δείτε τις οδηγίες για την διαχείρηση της ύλης στα μαθηματκά της Γ’ ημερησίου Λυκείου και της Δ’ εσπερινού Λυκείου. Κάντε κλικ στον επόμενο σύνδεσμο

ΟΔΗΓΙΕΣ Γ’ Η.ΛΥΚΕΙΟΥ-Δ’ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ

• Δείτε τον οδηγό του εκπαιδευτικού στα μαθηματικά όλων των τάξεων του Γυμνασίου σε ηλεκτρονική μορφή (e-book) όπως εκδόθηκε από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο(ή Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής). Κάντε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο.

ΟΔΗΓΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

• Δείτε το υποστηρικτικό υλικό και τις οδηγίες για τα μαθηματικά της Α’τάξης του ΕΠΑΛ, όπως ανακοινώθηκαν από το Υπουργείο Παιδείας, Δια βίου μάθησης και θρησκευμάτων και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο. Κάντε κλικ στους παρακάτω συνδέσμους.

ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ Α’ ΕΠΑΛ (1)

ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΙΚΟ ΥΠΙΚΟ Α’ ΕΠΑΛ (2)

• Δείτε την τράπεζα θεμάτων  εξετάσεων  από σχολεία της Ρόδου

ΑΛΓΕΒΡΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ (ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΣΤΟ ΟΡΘΟ)