Ημερίδα του παραρτήματος της ΕΜΕ Δωδεκανήσου

Το Παράρτημα Δωδεκανήσου της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (ΕΜΕ) διοργανώνει την 5η Διεπιστημονική Συνάντηση στις 17 Δεκεμβρίου 2011, ημέρα Σάββατο και ώρα 18:30 στην αίθουσα εκδηλώσεων του 2ου Γενικού Λυκείου Ρόδου (Καζούλλειο).

1. «Ερευνητική Εργασία (project Α΄ Λυκείου) και Τοπική Μαθηματική Ιστορία»

Εισηγητές: Καραγιάννης Ιωάννης – Δρ. Μαθηματικός, Τσομαρέλη Τριανταφυλλιά – Αγγλικής Φιλολογίας

2. «Μοντέλο Ανίχνευσης και Συσχέτισης Μαθηματικών Όρων στα Σχολικά Βιβλία».

Εισηγητές: Μαλλιάκας Κωνσταντίνος – Μαθηματικός, Σωτηράκης Αναστάσιος – Μαθηματικός.

3. Συζήτηση πάνω στα θέματα των εργασιών και τις επόμενες δραστηριότητες του Παραρτήματος.

Η ημερίδα είναι ανοικτή σε εκπαιδευτικούς όλων των κλάδων καθώς και σε μαθητές, γονείς και φίλους του Παραρτήματος.

Για τη ΔΕ

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                             Ο Γ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ