Με επιτυχία οι Μαθηματικοί Διαγωνισμοί “Θαλής” & “Εύδημος”

Μεγάλη επιτυχία είχε ο 72ος μαθηματικός διαγωνισμός με την επωνυμία “Θαλής” που διεξήχθη σε όλη την Ελλάδα Σάββατο 19-11-2011. Στη Ρόδο ο διαγωνισμός έγινε με τη συμμετοχή συνολικά 244 μαθητών από το νησί της Ρόδου.  Όπως μας δήλωσε ο πρόεδρος του Παραρτήματος κ. Άγγελος Ανανίας συμμετείχαν κατά τάξη:

Α’ Γυμνασίου: 60

Β’Γυμνασίου: 74

Γ’Γυμνασίου: 44

Α’ Λυκείου: 37

Β’Λυκείου: 25

Γ’Λυκείου: 4

Τα ονόματα των επιτυχόντων  θα κοινοποιηθούν στα σχολεία από την ΕΜΕ

Συνάδελφοι μαθηματικοί από την περιοχή μας έδωσαν το παρόν βοηθώντας αφιλοκερδώς ( Μπράβο στους συναδέλφους)  ουσιαστικά στην πραγματοποίηση αυτού του διαγωνισμού.

Επισημαίνουμε ότι τα μαθήματα για τους μαθηματικούς διαγωνισμούς γίνονται κάθε Σάββατο (1ο Γυμνάσιο -Καπνοβιομηχανία) από τον συνάδελφο Τάσο Σωτηράκη αφιλοκερδώς( Μπράβο στον συνάδελφο)τις παρακάτω ώρες:

9-11 Β’ και Γ’Λυκείου

11-12.30 Γ’ Γυμνασίου, Α’ Λυκειου

12.30-1.30 Β’ Γυμνασίου

Ο διαγωνισμός που αφορά όλες τις τάξεις, εκτός την Α’ Γυμνασίου, διεξάγεται με θέματα που ορίζονται από τα κεντρικά της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας ενώ για τους μαθητές της Α’ Γυμνασίου τον διαγωνισμό διοργανώνει το Παράρτημα Δωδεκανήσου της  ΕΜΕ (με την επωνυμία “Εύδημος”  προς τιμή του Εύδημου του Ροδίου ,  Αρχαίου μεγάλου Ρόδιου Φιλοσόφου και Μαθηματικού).

5 σχόλια σχετικά με το “Με επιτυχία οι Μαθηματικοί Διαγωνισμοί “Θαλής” & “Εύδημος””

1. πΌΤΕ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΈΣΜΑΤΑ. αΝ ΔΕΝ ΠΕΡΆΣΟΥΜΕ ΘΑ ΜΑς ΤΟ ΠΟΎΝΕ;