Εισηγήσεις από μέλη του Παραρτήματος Δωδεκανήσου της ΕΜΕ στο συνέδριο

Ολοκληρώθηκαν οι εργασίες του 28ου συνεδρίου της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας με θέμα Μαθηματική Μοντελοποίηση: Εφαρμογές στις Επιστήμες, την Tεχνολογία και την Εκπαίδευση που πραγματοποιήθηκε το τριήμερο από 11 έως 13 Νοεμβρίου 2011 στην Αθήνα. Στο συνέδριο συμμετείχαν από τον Νομό Δωδεκανήσου οι μαθηματικοί Μαλιάκας Κώστας και Σωτηράκης Τάσος που παρουσίασαν την εργασία με θέμα Μοντέλο Ανίχνευσης & Συσχέτισης Μαθηματικών όρων στα Σχολικά βιβλία Μαθηματικών της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης” (πρακτικά σελ.428) και οι Ανανίας Αγγελος, Πανάγος Μιχάλης με θέμα “Ένα παράδειγμα Μοντελοποίησης της Γ’ Λυκείου” (Πρακτικά σελ 53). Οι παραπάνω μαθηματικοί είναι μέλη του Παραρτήματος Δωδεκανήσου της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας με πρόεδρο τον κ. Ανανία Άγγελο.Μετά τις εισηγήσεις ακολούθησε συζήτηση και υποβλήθηκαν ερωτήσεις προς τους εισηγητές.