Φαντάσου ένα κουτί…

Απρίλιος 2013

Ετικέτες

Σύνδεσμοι

Ιδέες για στολισμό της τάξης.

Στήν αρχή της σχολικής χρονιάς οι τάξεις είναι συνήθως άδειες. Ψάχνουμε εύκολες και γρήγορες ιδέες για να ομορφύνουμε το χώρο, αλλά κυρίως για να τον κάνουμε πιο ευχάριστο και δημιουργικό για τα παιδιά.

Ειδικά στην Ά Τάξη οι απαιτήσεις μας είναι λίγο περισσότερες!

Μερικές από τις δικές μου ιδέες παρακάτω μπορεί να σας δώσουν έμπνευση!

1. Η Πιπίτσα η αραχνίτσα και η παρέα της, η Λούλα η πεταλούδα και ο Τάσος το σαλιγκάρι μας μαθαίνουν πολλά πράγματα μέσα από τις περιπέτειές τους. Παρακάτω οι αγαπημένοι μαγικοί ήρωες της τάξης μας οδηγούν σε μία σκάλα, μία ιστορία και ένα σπαθί αλλά και σε ένα μπουκάλι κρασί και ένα θέατρο!

Η σκάλα, το σπαθί και η ιστορία.

Η Πιπίτσα η αραχνίτσα.

Το κρασί και το θέατρο.

Η Λούλα η πεταλούδα και ο Τάσος το σαλιγκάρι.

2. Στο τρένο της Αλφαβήτας με το “γραμματικό” καπνό κάθε βαγόνι έχει ένα γράμμα, ενώ ο καπνός που αφήνει πίσω του είναι οι δίφθογγοι και τα διάφορα γραμματικά φαινόμενα.

Το τρένο της Αλφαβήτας με το "γραμματικό" καπνό!

3.  Στη γωνιά του βιβλίου υπάρχουν παραμύθια και άλλα βιβλία που έφεραν οι μαθητές στη τάξη, καθώς και τα βιβλία των γραμμάτων που δημιουργούν τα παιδιά κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς. Εκεί μπορεί να πηγαίνει όποιος  τελειώνει νωρίς με τις εργασίες που έχει να κάνει, αλλά και όλη η τάξη κατά τη διάρκεια της φιλαναγνωσίας.

Η γωνιά του βιβλίου

Η γωνιά του βιβλίου.

Στη γωνιά του βιβλίου υπάρχουν επίσης διάφορα poster των μαθητών αλλά και βιβλία με ζωγραφιές που οι ίδιοι κατασκευάζουν στο μάθημα της φιλαναγνωσίας. Αγαπημένο παιχνίδι της τάξης είναι και “οι μαργαριτοπροτάσεις”. Η κάθε μαργαριτοπρόταση είναι φτιαγμένη από πέταλα ενωμένα στη μέση με ένα διπλόκαρφο ώστε να μπορούν να γυρίζουν. Σε κάθε πέταλο είναι γραμμένη μία λέξη. Οι μαθητές πρέπει να βάλουν τα πέταλα στη σωστή σειρά για να μπορέσουν να φτιάξουν σωστά την πρόταση!

"Οι μαργαριτοπροτάσεις"

Ένα Σχόλιο