«Διαφορετικοί» – «Αερικά»

Τα «Αερικά» είναι ένα μουσικό συγκρότημα που αποτελείται από νέους με μαθησιακές δυσκολίες, αυτισμό, νοητική υστέρηση και άλλες ανεπάρκειες. Δημιουργήθηκε πριν από περίπου είκοσι χρόνια με τη βοήθεια του μουσικοθεραπευτή Κώστα Αντάρα στο Ίδρυμα Θεοτόκος και τα τελευταία δέκα χρόνια συνεχίζει το έργο του στο Κέντρο Ημερήσιας Φροντίδας Χλόη. Έχει περισσότερες από εκατό συναυλίες στο ενεργητικό του σε όλη την Ελλάδα και στο εξωτερικό με στόχο τη διάδοση της ιδέας της αποδοχής της διαφορετικότητας.

Πελοποννησιακός πόλεμος & Θήβα, κεφ. 25-29, Ιστορία Δ΄ Δημοτικού

Επαναληπτικές ερωτήσεις ανάπτυξης κριτικής σκέψης για την ενότητα «Πελοποννησιακός πόλεμος» & «Θήβα» κεφ. 25-29 (Ιστορία Δ΄ Δημοτικού)

Ενημερωτική 2η συνάντηση για το Teachers4Europe

Σας προσκαλούμε στη δεύτερη ενημερωτική συνάντηση για το Teachers4Europe ενταγμένο στο Erasmus+KA3, (https://www.teachers4europe.eu/ ) που θα γίνει την Παρασκευή 24 Ιανουαρίου 2020 και ώρα 18.00. Ο τόπος της συνάντησης θα ανακοινωθεί έγκαιρα με νεότερη ανακοίνωση.

Καλά Χριστούγεννα!!

Σχολική διαμεσολάβηση & Τα 6 καπέλα Σκέψης του Ντε Μπόνο

Τα 6 καπέλα Σκέψης του Ντε Μπόνο στη Σχολική διαμεσολάβηση
του δασκάλου Καραγκιόζη Ιωάννη

Φιλική επίλυση διαφορών – Σχολικός διαμεσολαβητής

Η καινοτόμος αυτή δράση υλοποιήθηκε στο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Σερρών κατά το σχολικό έτος 2013-14 και με τους μαθητές μου, της ΣΤ΄2 τάξης.

Εναλλακτικά μπορείτε να βρείτε το αρχείο και να το κατεβάσετε από

εδώ   και   εδώ .

Α. Ιστολόγια στο ΠΣΔ – 05 – Ενσωμάτωση Β. Οδηγίες αποστολής συντεταγμένων από Smartphone με λειτουργικό σύστημα Android

Δείτε το παρακάτω βίντεο για να μάθετε πώς μπορείτε να ενσωματώσετε ένα βίντεο από το YouTube.

Δείτε παρακάτω:

Οδηγίες αποστολής συντεταγμένων από Smartphone με λειτουργικό σύστημα Android

Τι κάνει ο Ευρωπαίος Διαμεσολαβητής;

Το λογότυπο του Ευρωπαίου Διαμεσολαβητή

Ο Ευρωπαίος Διαμεσολαβητής  ( european-ombudsman ) διερευνά:

• καταγγελίες πολιτών ή μόνιμων κατοίκων της ΕΕ,
  • για κακοδιοίκηση από πλευράς οργάνων ή άλλων υπηρεσιών της ΕΕ,

όπως