Ρομποτικής συνέχεια !!!

Και όταν μπορείς να συνεργαστείς με τη συνάδερφο, τότε εξελίσσεται ακόμη περισσότερο το μάθημά σου με κύριους αποδέκτες τους μαθητές και τις μαθήτριές μας.

Επειδή, λοιπόν, το ενδιαφέρον ήταν αμείωτο από τα παιδιά, η κα. Βιβή κατέθεσε κι εκείνη ένα πλαίσιο δραστηριοτήτων Ρομποτικής με την Κάμπια του Eric Carle στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα και η συγγραφή κώδικα συνεχίστηκε εστιάζοντας περισσότερο στα μαθηματικά αυξάνοντας σταδιακά το επίπεδο δυσκολίας και αφήνοντας τα παιδιά να διατυπώσουν υποθέσεις, να δοκιμάσουν, να πειραματιστούν, να κάνουν λάθος και να αναζητήσουν νέες λύσεις !!!

Παράλληλα, μας επισκέφτηκε και η Σχολική μας Σύμβουλος η οποία μας έδωσε τα εύσχημα για τον σχεδιασμό των δραστηριοτήτων Ρομποτικής και τη συνεργασία μας με άλλα σχολεία της Ευρώπης !

Την ευχαριστούμε για την αναγνώριση της προσπάθειάς μας, την στήριξή της, την ενθάρρυνση να συνεχίσουμε το έργο μας καθώς και την τόσο θετική της αύρα !

Και για να καταλάβετε πόσο ενθουσιάστηκαν τα παιδιά, δείτε τι έφτιαξαν στις ελεύθερες δραστηριότητες !!!

Αυτά πρόλαβα να φωτογραφίσω … τα άλλα τα πήραν σπίτι !!!