Φρούτα φθινοπωρινά

Μπήκαμε και στον δεύτερο μήνα του Φθινοπώρου!

Ωστόσο, επειδή η αλλαγή του καιρού δεν είναι ακόμη ιδιαίτερα αισθητή και εκμεταλλευόμενες το μούστο που έφερε μια μανούλα, ξεκινήσαμε να προσεγγίζουμε τα Φθινοπωρινά Φρούτα !

Ξεκινήσαμε, λοιπόν, από τη διερεύνηση των πρότερων γνώσεων των παιδιών.

Γιατί πώς θα οικοδομήσουμε τη νέα γνώση, αν δε γνωρίζουμε τι τα παιδιά γνωρίζουν ήδη;

Καλέσαμε τα παιδιά να φέρουν φρούτα φθινοπωρινά !

Σημειώσαμε και το αγαπημένο μας φθινοπωρινό φρούτο

και φυσικά μετρήσαμε τις προτιμήσεις μας !

Μετρήσαμε σταφύλια, κόψαμε μήλα

και έτσι απλά κάναμε με βιωματικό τρόπο μαθηματικά!

Η αφισούλα από το e-children

Μιλήσαμε για το σταφύλι και τα παράγωγά του και γευτήκαμε μουσταλευριά από το μούστο που έφερε η μανούλα με το κουταλάκι του το κάθε παιδί !!

Ένας μαθητής πρότεινε να φτιάξουμε φρουτοσαλάτα !

Προτείναμε στα παιδιά να φέρουν φρούτα στο σχολείο, όσα το θυμηθούν και όσα έχουν φυσικά !

Ταξινομήσαμε, λοιπόν, αρχικά τα φρούτα που συγκεντρώθηκαν, τα μετρήσαμε και τα προσθέσαμε.

Έπειτα, πολτοποιήσαμε το μήλο και το αχλάδι, στύψαμε το πορτοκάλι και το ρόδι, κόψαμε τις μπανάνες κι ένα τελευταίο ροδάκινο που βρέθηκε και για να την κάνουμε πιο ελκυστική για τα παιδιά που δεν ήταν και πολύ ενθουσιασμένα, προσθέσαμε λίγο μέλι !

Και τι ωραία που ένας μαθητής μας αναρωτήθηκε πού βρέθηκε η μπανάνα που είναι καλοκαιρινό φρούτο!!!

Τα παιδιά διατύπωσαν υποθέσεις σχετικά με το ερώτημα και στη συνέχεια τους δώσαμε τις απαραίτητες πληροφορίες (Θερμοκήπιο, κλπ.).

Φτιάξαμε με στένσιλ μικρούς πίνακες με φρούτα που στόλισαν την τραπεζαρία μας !!!