Αρχή Σχολικής Χρονιάς

Καλή σχολική χρονια

Μια ιδιαίτερη σχολική χρονιά ξεκίνησε με τις μάσκες μας στα σχολεία και με πολλή σκέψη για τους τρόπους που έπρεπε να οργανωθούμε, προκειμένου να βοηθήσουμε τα παιδάκια μας, αλλά και τις  μανούλες να βρούμε μια σειρά.

Έτσι, σκεφτήκαμε φακέλους, όπου τα παιδιά βάζουν μέσα τις μάσκες τους:

• Σε διάφανο φάκελο μπαίνουν οι καθαρές και
  • σε μπλε οι χρησιμοποιημένες

Προς το παρόν δείχνει να αποδίδει αυτή η κίνηση και οι μικροί μας μαθητές και μαθήτριες δείχνουν πολύ υπεύθυνη συμπεριφορά !!!

Πώς , όμως, πρέπει να τοποθετώ την μάσκα στο πρόσωπό μου για να παραμένω ασφαλείς ; Πώς να την βγάζω; Την αγγίζω και από πού ;

Στα ερωτήματα αυτά τα παιδιά διατύπωσαν τις απόψεις τους και καταλήξαμε μαζί στους κανόνες χρήσης της μάσκας !!!

Διαβάσαμε και το υλικό που μας έστειλε το Υπουργείο και ήταν πολύ ενδιαφέρον !

Χρησιμοποιήσαμε και το υπέροχο εποπτικό υλικό από το teaching therapy , το οποίο αναρτήσαμε στην τάξη, ώστε να θυμόμαστε τι κάνουμε με την μασκούλα μας !

Καλή Σχολική Χρονιά, λοιπόν, με Υγεία για όλους μας !!!