Τρώω υγιεινά , μεγαλώνω σωστά

Ξεκινήσαμε την προσέγγιση του θέματος της διατροφής με αφορμή τον τρύγο και το σταφύλι, για τα οποία ειχαμε μιλήσει τις προηγούμενες ημέρες.

Διαβάσμε το βιβλίο “Ο μικρός Ορέστης έχει ορέξεις και πόνο στην κοιλιά”

DSC02957

Αναδιηγηθήκαμε το κείμενο και μέσα από την τεχνική του καταιγισμού ιδεών (brainstorming), εντοπίσαμε και καταγράψαμε τις γνώσεις των παιδιών γύρω από το θέμα της υγιεινής διατροφής.DSC02956

Γιατί, όμως, ο φίλος μας ο Ορέστης είχε πόνο στην κοιλιά; Τί δεν έκανε σωστά;

Ποιες, όμως, είναι οι υγιεινές τροφές και τι σημαίνει τρώω σωστα;

Προχωρήσαμε, λοιπόν, στο σχηματισμό ενός εννοιολογικού χάρτη για να εντοπίσουμε τις πρότερες γνώσεις των παιδιών , καθώς και στα όσα θέλουν να μάθουν.

Τί σημαίνει “τρώω υγιεινά”; … Τρώω φρούτα , λαχανικά, μήλα, αχλάδια, φράουλες, σπανάκι, λάχανο, σαλάτες, δημητριακά, γάλα, … Τα παιδιά είπαν πολλά.

Πότε, όμως, τα τρώμε όλα αυτά; Πόσο τρώμε από αυτά;

Αναφερθήκαμε, λοιπόν, στην πυραμίδα της μεσογειακής διατροφής και τα ωφέλη της.

Την αναζητήσαμε στο διαδίκτυο και την τυπώσαμε, προκειμένου να την μελετήσουμε.mediterranea_gr

Σε επόμενο μάθημα ταξινομήσαμε τις τροφές σε αυτές που μας ωφελούν και σε αυτές που μας βλάπτουν , σε αυτές δηλαδή που πρέπει να τρώμε συχνά και σε αυτές που πρέπει να τρώμε σπάνια !!!DSC03092

DSC03094

DSC03200

Έπειτα, προχωρήσαμε σε μια ακόμη σημαντική ταξινόμηση ” φρούτα-λαχανικά”

Και ποια είναι τα φρούτα , ποια τα λαχανικά; Φέραμε, λοιπόν, όλα τα καλαθάκια μας από το μαγαζάκι μας και ξεκινήσαμε την ταξινόμηση … και παίξαμε όλοι … με τα νήπια να είναι υπέροχα .. και τα προνήπια να ακολουθούν…

DSC02958

Και τα διαχωρίσαμε. αλλά ξεχάσαμε να τραβήξουμε φωτογραφία 🙁

Φέραμε , αγγίξαμε, μυρίσαμε, δοκιμάσαμε, περιγράψαμε και παίξαμε παιχνίδια με τα φρούτα.IMG_20151007_153622

Παίξαμε με αινίγματα για τα φρούτα και φτιάξαμε το δέντρο των αινιγμάτων.

DSC02930DSC02929

Στα επόμενα μαθήματα κατασκευάσαμε με κολλάζ τη δική μας πυραμίδα μεσογειακής διατροφής!DSC02965

DSC02968

DSC02970 (2)

\

Με την κ. Βιβή τα παιδιά έφτιαξαν ένα υπέροχο καλάθι με φθινοπωρινά φρούτα, καθώς μιλήσαμε και για τη σημασία που έχει να επιλέγουμε τα φρούτα και τα λαχανικά στην εποχή που ευδοκιμούν.

Το όμορφο αυτό καλάθι τώρα κοσμεί την τραπεζαρία μας.

DSC02909

Παραθέτω και την ομαδική μας για το σταφύλι

“Είμαστε όλοι φίλοι, γλυκό τσαμπί σταφύλι”

που έγινε και το σύνθημα της τάξης μας, γιατί άρεσε στα παιδιά πάρα πολύ !!!

IMG_20151007_163329

Επιπλέον, προσεγγίσαμε το θέμα της σποράς .

Διαβάσαμε το βιβλίο “Ο σπόρος της εορήνης” και το αναδιηγηθήκαμε.DSC03064

Φυτέψαμε τους δικούς μας σπόρους σε ένα όμορφο γλαστράκι που τα παιδιά το διακόσμησαν και το έκαναν ανθρωπάκι. Μια ακόμη όμορφη ιδέα της κ. Βιβής.DSC03058

DSC03062

Γλαστράκια ανθρωπάκια

Και έγιναν υπέροχα !!!

DSC03164

Επίσης, με τους σπόρους τα παιδιά με την κ. Βιβή έφτιαξαν μια όμορφη ομαδική εργασία για το γεωργό και την σπορά, αφού μίλησαν για τις εργασίες που ένας γεωργός κάνει στο χωράφι του και έμαθαν αι το αγαπημένο τραγουδάκι ” Ο Γεωργός πάει στον αγρό”

Ομαδική εργασία για την σπορά

Διαβάσαμε το μύθο της θεάς Περσεφόνης και της θεάς Δήμητρας, τον δραματοποιήσαμε και τον συνδέσαμε με το θέμα της αλλαγής των εποχών που είχαμε προσεγγίσει στην αρχή της σχολικής χρονιάς. Ενώ ζωγραφίσαμε και τη θεά Δήμητρα.

DSC03060

Στα επόμενα μαθήματα χωριστήκαμε με τυχαία επιλογή σε έξι ομάδες όσες και οι κατηγορίες των τροφών: γαλακτοκομικά, φρούτα, λαχανικά, όσπρια και ξηροί καρποί, γλυκά και λίπη, κρεας και ψάρι.

Τα παιδιά κάθε ομάδας κλήθηκαν να φέρουν εποπτικό υλικό για την κατηγορία των τροφών που είχαν ανλάβει στο σχολείο. Έπειτα, συνεργάστηκαν και στο πλαίσιο της ομάδας έφτιαξαν το σπιτάκι της κατηγορίας που τους είχε ανατεθεί.

Στη συνέχεια ο αρχηγός της κάθε ομάδας παρουσίασε την κατασκευή στην ολομέλεια.DSC03066

DSC03067

DSC03084

DSC03091

Έπειτα τα παιδιά έγραψαν στον Η/Υ τις ταμπλίτσες για τα σπιτάκια των κατηγοριών.