Επιλεγμένη Θεωρία

Τα αγαθά είναι τα μέσα για την ικανοποίηση των αναγκών του ανθρώπου. Αγαθά είναι τα ρούχα, τα βιβλία, τα φρούτα αλλά και η ιατρική περίθαλψη, η ψυχαγωγία, η εκπαίδευση. Δείτε το σχετικό βιντεάκι στο διαδραστικό βιβλίο της Τεχνολογίας Β΄Γυμνασίου.

ΤΟΜΕΙΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ (δείτε και στο σχολικό βιβλίο)

Στην παραγωγή μιας χώρας συνεισφέρουν όλες οι επιχειρήσεις είτε αυτές παράγουν προϊόντα είτε παρέχουν υπηρεσίες. Η παραγωγή μπορεί να χωριστεί σε τρεις κατηγορίες, τους τομείς παραγωγής. Αυτοί είναι:

Ο πρωτογενής τομέας

Ο δετυερογενής τομέας

Ο τριτογενής τομέας

Στον πρωτογενή τομέα ανήκουν οι παραγωγικές μονάδες που παίρνουν τα προϊόντα τους απευθείας από τη φύση. Π.χ.

• Γεωργία (καλλιέργεια σιταριού, βαμβακιού, ρυζιού, ελιών, λαχανικών και φρούτων κλπ,)

• Κτηνοτροφία (εκτροφή μοσχαριών, γουρουνιών, αρνιών, πτηνών (κότες, γαλοπούλες, κλπ), ψαριών,οστρακοειδών, κλπ)

• Αλιεία (ψάρεμα)

• Ορυχεία και Μεταλλεία (εξόρυξη ορυκτών και μεταλλευμάτων)

• Δασοπονία (υλοτομία, συλλογή βοτάνων, μελισσοκομία, συλλογή ρετσινιού, κλπ)

Στον δευτερογενή τομέα ανήκουν όλες οι επιχειρήσεις που επεξεργάζονται, μεταποιούν την πρώτη ύλη που χρησιμοποιούν.

Παραδείγματα επιχειρήσεων αυτού του τομέα είναι:

• χαρτοποιία, επιπλοβιομηχανία, ναυπηγείο, γαλακτοβιομηχανία, ελαιουργία, οινοποιείο, ζυθοποιία, διυλιστήριο, τσιμεντοβιομηχανία, χαλυβουργία, κ.λ.π

Στον τριτογενή τομέα ανήκουν οι επιχειρήσεις που παρέχουν υπηρεσίες. Περιλαμβάνονται οι τράπεζες, οι δημόσιες υπηρεσίες, αλλά και όσες επιχειρήσεις ασχολούνται με: εμπόριο, τουρισμό, ψυχαγωγία, εκπαίδευση, ιατρική περίθαλψη κλπ