ΔΥΣΛΕΞΙΑ. ΠΩΣ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΣΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ

18 Νοέμβριος 2010  Με ετικέτα ,

Τι είναι η δυσλεξία

Η δυσλεξία είναι η ειδική μαθησιακή δυσκολία που εντοπίζεται στον γραπτό λόγο και αφορά ιδιαίτερα την ανάγνωση, τη γραφή και την ορθογραφία. Φυσικά, προϋποθέτει:

• Την απουσία οργανικού νοσήματος.
  • Φυσιολογική όραση.
  • Φυσιολογική ακοή.
  • Φυσιολογική νοημοσύνη.
  • Επαρκή εκπαιδευτικά ερεθίσματα.
  • Ευνοϊκό οικογενειακό περιβάλλον.

Το παιδί είναι έξυπνο και γεμάτο ζωντάνια και φαντασία. Παρ’ όλα αυτά, στο σχολείο είναι «τεμπέλης και επιπόλαιος» και αδιαφορεί για τα μαθήματά του. Με λίγα λόγια, δεν παίρνει τα γράμματα. Συνήθως βιαζόμαστε να το χαρακτηρίσουμε τεμπέλικο και ότι δεν θα γίνει τίποτα σπουδαίο στη ζωή του.

Η δυσλεξία είναι κληρονομική

Η δυσλεξία είναι κληρονομική σε ποσοστό 70-80% και υπολογίζεται ότι παρουσιάζεται στο 12-15% του πληθυσμού της Γης. Έρευνες έχουν δείξει ότι η δυσλεξία δημιουργείται από τον 3ο μήνα της κύησης και ότι παρουσιάζεται περισσότερο στ’ αγόρια σε σχέση με τα κορίτσια, σε αναλογία 4:1.

Σημάδια δυσλεξίας στην ηλικία των 5-7 ετών (νηπιαγωγείο και πρώτη δημοτικού)

• Προβλήματα λόγου, δυσκολίες να προφέρει τις λέξεις σωστά, καθώς και να βάλει τις λέξεις στη σωστή σειρά.
  • Η εκμάθηση και η απομνημόνευση ομοιοκαταληξίας μπορεί να είναι δύσκολη. Επίσης, η αναγνώριση παρόμοιων λέξεων, όπως κάτι και μάτι, μπορεί ν’ αποτελέσει πρόβλημα.
  • Δυσκολία να ακούει και να ξεχωρίζει διαφορετικούς ήχους, όπως μπ, π, β, φ, δ.
  • Πρώιμα μαθησιακά προβλήματα, έλλειψη προσοχής όταν του μιλούν, έλλειψη ενδιαφέροντος ν’ ακούει ιστορίες και αποτυχία να καταλαβαίνει τις επεξηγήσεις όταν του δίνονται.
  • Έλλειψη προόδου στην ανάγνωση, τη γραφή και την ορθογραφία, η οποία έρχεται σε αντίθεση με τις προσδοκίες της κανονικής ανάπτυξης σε άλλους τομείς.
  • Οι δυσλεκτικοί αν και είναι έξυπνοι σε πολλούς τομείς, βρίσκουν ακατανόητο το γεγονός ότι οι λέξεις μπορούν να διαβαστούν μόνο μ’ έναν τρόπο.
  • Παρουσιάζουν φτωχό κινητικό έλεγχο, δυσκολία όταν χρησιμοποιούν ψαλίδι και κρατούν ένα μολύβι και προσπαθούν να χρωματίσουν μέσα σε καθορισμένο πλαίσιο.
  • Συχνά παρουσιάζουν καθρεπτικό γράψιμο καθώς και δυσκολία να σχηματίσουν γράμματα και να τα γράψουν βάσει μιας λογικής αλληλοδιαδοχικής σειράς. Συνεχές μπλέξιμο με τα γράμματα β, θ, δ, π, μπ, μ, ν, ο, α, σ, ζ.
  • Δυσκολία διαχωρισμού αριστερής και δεξιάς πλευράς του σώματος.
  • Δυσκολία ν’ αποφασίσουν ποιο χέρι να χρησιμοποιήσουν όταν τρώνε, ζωγραφίζουν, παίζουν, πετούν την μπάλα κ.λπ.
  • Αδεξιότητα κίνησης και έλλειψη επιδεξιότητας σε κινήσεις των χεριών (ζωγραφική ή αντιγραφή σχεδίων).
  • Δυσκολία στο να θυμούνται οδηγίες, π.χ. «Πήγαινε επάνω και φέρε μου το μπλε μου πουλόβερ μαζί μ’ ένα βιβλίο που βρίσκεται πάνω στο συρτάρι στο υπνοδωμάτιο».
  • Δυσκολία να γνωρίζουν την ώρα και την ακολουθία των ημερήσιων γεγονότων, καθώς επίσης και προσωπικές τους λεπτομέρειες, όπως τα γενέθλιά τους και η διεύθυνση του σπιτιού τους.
  • Δυσκολία στο να μετρούν. Χρησιμοποιούν συχνά τα δάχτυλά τους ή ξυλάκια.
  • Δυσκολία στο να παίζουν παιχνίδια ακολουθίας και ταιριάσματος.
  • Δυσκολία στο να δένουν τα κορδόνια τους, να κουμπώνουν τα κουμπιά τους, το φερμουάρ και με τον τρόπο που φοράνε τα ρούχα τους.
  • Εκνευρισμός και σημάδια ματαίωσης στο σπίτι και στο σχολείο, χωρίς κάποιον συγκεκριμένο λόγο.
  • Ονειροπόληση και βύθισμα στις σκέψεις τους στο σπίτι και την τάξη. Απροθυμία στο σχολείο.

Ποια είναι τα τυπικά λάθη που κάνει το παιδί λόγω της δυσλεξίας

Εάν ένα παιδί εμφανίσει έντονη δυσκολία τους πρώτους μήνες της σχολικής εκπαίδευσης ή αν κάνει κάποια από τα τυπικά λάθη, όπως παραλείψεις γραμμάτων, αντιστροφές γραμμάτων ή αριθμών ή επαναλήψεις λέξεων (το αυτοκίνητο αυτοκίνητο είναι πράσινο), ή «καθρεπτική» γραφή (σαν να τα βλέπει στον καθρέφτη) και αντιμεταθέσεις συλλαβών (παπούτσι- παποατσι), τότε θα πρέπει οι γονείς να συμβουλευτούν κάποιον ειδικό.

Με απλά λόγια, η δυσλεξία είναι μια ανεξήγητη μαθησιακή δυσκολία στην εκμάθηση της γραφής και της ανάγνωσης, και η δυσλεξία είναι ανεξήγητη γιατί εμφανίζεται σε παιδιά με κανονική ή και ανώτερη ευφυΐα. Η δυσλεξία είναι μια εγκεφαλική δυσλειτουργία που όταν διαγνωστεί έγκαιρα μπορεί να θεραπευτεί σε πολύ μεγάλο ποσοστό.