Η φίλη μας η Αργυρώ

΄΄Η φίλη μας η Αργυρώ΄΄ είναι ένα κείμενο που συναντήσαμε στο βιβλίο της Γλώσσας της Γ΄ Δημοτικού. Είναι απόσπασμα από το παραμύθι ΄΄Η Αργυρώ γελάει΄΄ του Τζιν Γουίλλις, σε απόδοση του Φίλιππου Μανδηλαρά των εκδόσεων Πατάκη.

Η ιστορία της Αργυρώς είναι μια όμορφη ιστορία για παιδιά, που χαράζει στο μυαλό τους μερικές από τις βαθύτερες αξίες της ανθρωπότητας . Είναι ένας ύμνος της ζωής, της ισότητας ευκαιριών και δυνατοτήτων όλων των παιδιών . Στο παρακάτω βίντεο θα ακούσετε τις μαθήτριες και τους μαθητές της Γ1 τάξης , που διαβάζουν ένα απόσπασμα και θα δείτε τις πανέμορφες ζωγραφιές που ετοίμασαν με χαρά για να ΄΄ντύσουν΄΄ το άκουσμα.

Η συγκεκριμένη μας δράση θα ενταχθεί στο εργαστήριο δραστηριοτήτων , στη θεματική ενότητα που έχουμε προγραμματίσει για την καλλιέργεια της ενσυναίσθησης και του σεβασμού των ατόμων με ειδικές ανάγκες στην καθημερινή και τη σχολική ζωή με τίτλο ΄΄Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι΄΄.

Δημοσιεύθηκε στην Χωρίς κατηγορία. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.