Από τους «Αχαρνής» του Αριστοφάνη στο 4ο Δημ. Σχ. Λιβαδειάς

μαιος 13 4 081

μαιος 13 4 056Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Γ1, Ε1 και ΣΤ1 του 4ου Δημ. Σχ. Λιβαδειάς παρουσίασαν με επιτυχία το πολιτιστικό τους πρόγραμμα «Η αέναη περιπέτεια της Ειρήνης – όνειρα με χαρταετούς και περιστέρια», το πρωί της Τρίτης 21 Μαΐου στους μαθητές και μαθήτριες του σχολείου τους και το απόγεμα της Τετάρτης 22 Μαΐου σε γονείς, συγγενείς και φίλους.

Τα παιδιά :

• μαιος 13 4 064Διάβασαν απόσπασμα από το κείμενο του Φερεϋντούν Φαριάντ :«Όνειρα με χαρταετούς και περιστέρια»
  • Έπαιξαν το χορό των Περσών από το έργο του Αισχύλου «Πέρσες» σε διασκευή του Δημήτρη Ποταμίτη
  • Απήγγειλαν ποιήματα :« Ειρήνη» του Γιάννη Ρίτσου, απόσπασμα του

« Άξιον Εστί» του Οδυσσέα Ελύτη και το « Μεγαλυνάρι»  του Νικηφόρου Βρεττάκου

• Έπαιξαν αποσπάσματα από την « Ειρήνη» και τους «Αχαρνής» του Αριστοφάνη σε διασκευή για παιδιά του Δημήτρη Ποταμίτη.
  • Τα παιδιά στο μάθημα των εικαστικών ζωγράφισαν εμπνεόμενα από το κείμενο του Φερεϋντούν Φαριάντ :«Όνειρα με χαρταετούς και περιστέρια» και από το ποίημα « Ειρήνη» του Γιάννη Ρίτσου.
  •  Τα παιδιά της ΣΤ1 έγραψαν και το δικό τους ποίημα για την « Ειρήνη»

Υπεύθυνοι του προγράμματος ήταν οι εκπαιδευτικοί Ασημάκης Ευθύμιος και Μηλιώτη Μαρία. Τα σκηνικά και το μακιγιάζ έγινε από την δασκάλα των εικαστικών Ρέντζου Εύα.

μαιος 13 4 150

μαιος 13 4 108