Φεβ 19

Η εκδήλωση της Τρίτης 11 Φεβρουαρίου 2014, στον πολυχώρο Δημήτριος Χατζής

Μεγάλη ήταν η συμμετοχή του κόσμου στην ανοιχτή εκδήλωση για το κοινό της πόλης, που έγινε στην αίθουσα Δημήτριος Χατζής του ΠΚΔ Ιωαννιτών την Τρίτη 11 Φεβρουαρίου 2014, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων «Ημέρες Διαστήματος«.

Στην εκδήλωση, μέσα από τις παρουσιάσεις διακεκριμένων ομιλητών,  το κοινό περιηγήθηκε στο διάστημα και πολλοί  είχαν την ευκαιρία να υποβάλλουν κρίσιμα ερωτήματα και να ζητήσουν λεπτομερείς διευκρινήσεις από τους ομιλητές σε επιμέρους θέματα.

χαιρετισμός από την Διευθύντρια του Π.Π.Γ/σίου Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων, κ Ερασμία Ζαβιτσάνου

Το κοινό είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει τους

• κ. Σακκά Κωνσταντίνο, μέλος της Ομάδας Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Ιωαννίνων, στην ομιλία με θέμα: «Σχηματισμός και εξέλιξη ενός άστρου»
Σακκάς Κ., μέλος της Ομάδας Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Ιωαννίνων, "Σχηματισμός και εξέλιξη ενός άστρου"

Σακκάς Κ., μέλος της Ομάδας Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Ιωαννίνων, «Σχηματισμός και εξέλιξη ενός άστρου»

imeres diastimatos day4 030

«Σχηματισμός και εξέλιξη ενός άστρου» από τον κ Σακκά Κωνσταντίνο, μέλος της Ομάδας Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Ιωαννίνων

• κ. Τσούπη Αθανάσιο, καθηγητή Μαθηματικών στο 1ο Λύκειο Ιωαννίνων, στην ομιλία με θέμα: «Από τον Ιούλιο Βερν στην έξοδο του Voyager 1 από το ηλιακό σύστημα»

"Από τον Ιούλιο Βερν στην έξοδο του Voyager 1 από το ηλιακό σύστημα", Τσούπης Αθανάσιος, καθηγητής Μαθηματικών στο 1ο Λύκειο Ιωαννίνων

«Από τον Ιούλιο Βερν στην έξοδο του Voyager 1 από το ηλιακό σύστημα», Τσούπης Αθανάσιος, καθηγητής Μαθηματικών στο 1ο Λύκειο Ιωαννίνων

Τσούπης Αθανάσιος, καθηγητής Μαθηματικών στο 1ο Λύκειο Ιωαννίνων

• κ. Νείλα Ιωάννα, Δρ. Βιολόγο, καθηγήτρια στο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων, στην ομιλία με θέμα: «Υπάρχει ζωή εκεί έξω στο Διάστημα;».
Νείλα Ιωάννα, καθηγήτρια, Δρ. Βιολόγος στο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων

Υπάρχει ζωή εκεί έξω στο Διάστημα;", Νείλα Ιωάννα, Δρ. Βιολόγος, καθηγήτρια στο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων

Υπάρχει ζωή εκεί έξω στο Διάστημα;», Νείλα Ιωάννα, Δρ. Βιολόγος, καθηγήτρια στο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων

Μετά τις ομιλίες, ο καλός καιρός επέτρεψε να γίνει η προγραμματισμένη παρατήρηση με τηλεσκόπια από το χώρο έξω από την αίθουσα.

κ. Τσούπης Αθανάσιος, καθηγητής (ΠΕ3) του 1ου ΓΕΛ Ιωαννίνων

Ο κ. Τσούπης Αθανάσιος εξηγεί στο κοινό

Γώργιος Φώτος, μέλος Ομάδας Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Ιωαννίνων

Ο κ Γώργιος Φώτος, μέλος της Ομάδας Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Ιωαννίνων