Φεβ 18

Στιγμιότυπα από την εκδήλωση της Πέμπτης 6 Φεβρουαρίου 2014, στον πολυχώρο Δημήτριος Χατζής

Αθρόα ήταν η προσέλευση του κόσμου στην, ανοιχτή για το κοινό της πόλης, εκδήλωση που έγινε  στην αίθουσα Δημήτριος Χατζής του ΠΚΔ Ιωαννιτών την Πέμπτη 6 Φεβρουαρίου 2014 , στο πλαίσιο των εκδηλώσεων «Ημέρες Διαστήματος»

Οι ομιλητές καθήλωσαν τους ακροατές με τα άκρως ενδιαφέροντα θέματα αλλά και με τον τρόπο που τα ανέπτυξαν.

κ. Ανδρέας Δήμος, απευθύνει χαιρετισμό

ο Προϊστάμενος Επιστημονικής & Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Δ.Ε. Ηπείρου, κ. Ανδρέας Δήμος, απευθύνει χαιρετισμό.

χαιρετισμός από την Διευθύντρια του Π.Π.Γ/σίου Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων, κ Ερασμία Ζαβιτσάνου

Το κοινό είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει τους

• κ. Αλυσσανδράκη Κ., Καθηγητή Αστροφυσικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, στην ομιλία με θέμα: «Η απομυθοποίηση του Ουρανού»
ο Καθηγητής Αστροφυσικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, κ. Αλυσσανδράκης Κ.

Η απομυθοποίηση του Ουρανού

«Η απομυθοποίηση του Ουρανού» από τον κ. Αλυσσανδράκη Κ., Καθηγητή Αστροφυσικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

• και κ. Ματσόπουλο Ν., Αστρονόμο του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών, σε ομιλία με θέμα: «Το Ηλιακό μας Σύστημα».
Ο Αστρονόμος του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών, κ. Ματσόπουλος Ν.

"Το Ηλιακό μας Σύστημα".

«Το Ηλιακό μας Σύστημα», από τον κ. Ματσόπουλος Ν., Αστρονόμο του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών

Μετά τις ομιλίες ακολούθησε το Μουσικό Πρόγραμμα “Αχ Ουρανέ”. Μαθητές, μαθήτριες και η καθηγήτρια Μουσικής κ. Μπεκιάρη Κ. του Πρότυπου Πειραματικού Γυμνασίου Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων ερμήνευσαν τραγούδια γνωστών δημιουργών με συνοδεία μουσικών οργάνων, εμπνευσμένα από τον ουρανό.

Σε όλη τη διάρκεια της εκδήλωσης, στην είσοδο του πολιτιστικού πολυχώρου παρουσιάστηκαν σε έκθεση με τίτλο «Τέχνης Διάστημα», μαθητικά έργα που δημιουργήθηκαν στο μάθημα των Εικαστικών με καθηγητή τον κ Ζωγάκη Ι.

"Τέχνης διάστημα", έκθεση με εικαστικά μαθητικά έργα

«Τέχνης διάστημα», έκθεση με εικαστικά μαθητικά έργα

Οι άσχημες καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν, δυστυχώς, δεν επέτρεψαν τη παρατήρηση με τηλεσκόπια.

Δείτε περισσότερα στιγμιότυπα από την εκδήλωση

στιγμιότυπα, ημέρες διαστήματος

Ευχαριστούμε όλους όσους τίμησαν με την παρουσία τους την εκδήλωση