Νοέ 08

το Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων πετάει στο …Διάστημα!

Αυτή τη σχολική χρονιά το Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων αποφασίζει να πετάξει στο …Διάστημα!

Το σχολείο μας συμμετέχει σε δραστηριότητες εμπνευσμένες από την εξερεύνηση του διαστήματος όπως προβολές, παρατηρήσεις με τηλεσκόπια, εικαστικές δημιουργίες, μελέτη σχετικών κειμένων στα Φιλολογικά και Ξενόγλωσσα μαθήματα, Μουσική και άλλα τόσα που δεν περιγράφονται.

Αποκορύφωμα είναι οι «Ημέρες Διαστήματος«, κατά τους μήνες Ιανουάριο και Φεβρουάριο του 2014. Ημέρες γεμάτες εκδηλώσεις όπως ομιλίες επιστημόνων, τηλεσκοπικές παρατηρήσεις, επιμορφωτικά σεμινάρια για καθηγητές, εκθέσεις έργων και εικαστικές παρεμβάσεις από μαθητές και πολλά άλλα ακόμη.

Έτοιμοι;  Απογειωνόμαστε !!!
ημέρες διαστήματος, imeres diastimatos