Το Ηλεκτρονικό Περιοδικό του ΓΕ.Λ. Τραγαίας

το computerάκι

Θα ήθελα μέσα από το blog μου να σας γνωστοποιήσω μια πολύ ωραία δουλειά που κάναμε πέρυσι στο Γενικό Λύκειο Τραγαίας με μια ομάδα μαθητών της Β’ Λυκείου στα πλαίσια Πολιτιστικού Προγράμματος. Πρόκειται για το Ηλεκτρονικό περιοδικό “το computerάκι” με θέμα τα Μαθηματικά και την Πληροφορική.

Στα πλαίσια του προγράμματος τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή και να αγαπήσουν περισσότερο τις επιστήμες των μαθηματικών και της Πληροφορικής βλέποντας τις μέσα από μια άλλη σκοπιά πέρα από τα στενά πλαίσια του Ωρολογίου Προγράμματος του Γενικού Λυκείου. Δουλεύοντας ομαδοσυνεργατικά, έκαναν έρευνα για διάφορα θέματα που επέλεξαν οι ίδιοι, έλυσαν γρίφους και περιηγήθηκαν σε μονοπάτια της επιστήμης που πριν δεν είχαν της ευκαιρία να γνωρίσουν.

Σας παραθέτουμε κάποια αποσπάσματα από τα άρθρα του περιοδικού μας :

Πρώτα από όλα το Χάος (pdf)

Το Πείραμα του Ερατοσθένη (video)

Για να δείτε το Πρώτο τεύχος του περιοδικού κάντε κλικ : το computerάκι

Τη σχολική χρονιά 2014-2015 θα προσπαθήσουμε να υλοποιήσουμε το δεύτερο τεύχος του περιοδικού.

Ελπίζουμε να σας αρέσει…