Η καθιστική συμπεριφορά

Με τον όρο καθιστική συμπεριφορά εννοούμε όλες τις δραστηριότητες και συμπεριφορές που κάνουμε καθισμένοι ή ξαπλωμένοι. Σήμερα η καθιστική συμπεριφορά αποτελεί ένα σημαντικό ζήτημα υγείας, καθώς ολοένα και περισσότερα παιδιά και ενήλικες ασχολούνται με καθιστικές δραστηριότητες. Ακόμα και στο σχολείο κατά την ώρα των διαλειμμάτων παρατηρείται ότι οι μαθητές δεν είναι δραστήριοι. Αυτά συνηγορούν στην πιθανότητα υψηλού κινδύνου εμφάνισης υπέρβαρου/παχυσαρκίας και νοσημάτων που συνδέονται με την παχυσαρκία.

Ως εκ τούτου κρίνεται πολύ σημαντικό να μπορέσει το σχολείο να συμμετάσχει ενεργά στην προσπάθεια δημιουργίας σωστών συνηθειών από τους μαθητές. Θα πρέπει λοιπόν οι μαθητές να μπορούν να καταλάβουν τη σημασία που έχει για όλη τους τη ζωή το τρίπτυχο: α) καταναλώνω μεγάλες ποσότητες νερού, β) τρέφομαι σωστά και υγιεινά, γ) μειώνω τον καθιστικό μου χρόνο με αύξηση της καθημερινής σωματικής δραστηριότητας.