11 Μαρ 2014

ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

Συντάκτης: ΚΑΙΣΑΡΗΣ ΗΛΙΑΣ | Κάτω από: Χωρίς κατηγορία

DRASEIS

Κάθε δημόσιο ή ιδιωτικό Γυμνάσιο, Λύκειο ή Σχολή μπορεί να πραγματοποιεί είτε να συμμετέχει, με τους μαθητές του ή σε συνεργασία με μαθητές άλλου σχολείου και τοπικούς φορείς, στην πραγματοποίηση, εντός και εκτός του σχολικού χώρου, δραστηριοτήτων που αποσκοπούν στην πνευματική ανάπτυξη, στην αισθητική καλλιέργεια, στη δημιουργική έκφραση των μαθητών και στην ευαισθητοποίησή τους σε θέματα που αφορούν το στενότερο και ευρύτερο περιβάλλον ντους.

Τα αντικείμενα των δραστηριοτήτων αυτών είναι:

1) ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ, ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ:

• μουσικές εκδηλώσεις,
  • θεατρικές παραστάσεις,
  • θεατρικό εργαστήρι,
  • παραδοσιακοί χοροί,
  • λογοτεχνικές εκδηλώσεις,
  • τοπική ιστορία και λαογραφία,
  • λέσχη φωτογραφίας,
  • εκθέσεις ζωγραφικής,
  • εκδόσεις εφημερίδων – περιοδικών,
  • ραδιοφωνικές εκπομπές,
  • T.V., – κιν/φος,
  • θέματα επιστήμης,
  • λειτουργία βιβλιοθηκών,
  • εκθέσεις βιβλίου,
  • εκθέσεις χαλκογραφίας,
  • εκθέσεις χειροτεχνημάτων, κλπ.

2) ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ:

• ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΑΛΛΟΙΩΝΟΝΤΑΙ (στοιχεία φυσικής οικολογίας, ανθρωπογενούς οικολογίας).
  • ΠΗΓΕΣ ΚΑΙ ΑΙΤΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΗΣ ΑΛΛΟΙΩΣΗΣ (τομείς οικονομικής δραστηριότητας, εξέλιξη της ανθρώπινης δραστηριότητας, πόλεμοι, θεομηνίες, χημική – βιολογική ρύπανση ατμόσφαιρας, νερού, εδάφους).

3) ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ:

• Ναρκωτικά, κάπνισμα, αλκοόλ
  • Πρόληψη καρκίνου
  • AIDS
  • Πρόληψη ατυχημάτων (κυκλοφοριακή αγωγή, ατυχήματα στα εργαστήρια ή κατά την άθληση και γενικά στους χώρους του σχολείου).

Κατά την πραγματοποίηση των κατά περίπτωση δραστηριοτήτων προτείνεται η συνεργασία με Μουσεία, Αρχαιολογική Υπηρεσία, ιστορικά αρχεία, δημοτικές βιβλιοθήκες, φυσιολατρικές λέσχες, Δασική Υπηρεσία, Επιμελητήρια, Επιστημονικούς συλλόγους, κέντρα νεότητας, δημόσιους οργανισμούς, εκθεσιακούς χώρους, εργαστήρια, Δ/νσεις Νομαρχιών κλπ.
Οι δραστηριότητες αυτές πραγματοποιούνται στο χώρο του σχολείου σε τακτική βάση, αλλά και σε άλλους χώρους ανάλογα με το αντικείμενο ενασχόλησης (Μουσεία, βιβλιοθήκες, εκθεσιακοί χώροι, θέατρα, επιμελητήρια, χώροι άλλων δημοσίων φορέων, εργοστάσια, εργαστήρια, κλπ.).

Παραπομπές