Ασφαλές Διαδίκτυο

Στη χθεσινή εκδήλωση του Γυμνασίου Κανήθου (Χαλκίδα) έκανα μια παρουσίαση στους γονείς των μαθητών του σχολείου με θέμα «Παιδιά και Ασφαλής Πλοήγηση στον Παγκόσμιο Ιστό». Η παρουσίαση (30 διαφάνειες – ppt) προέκυψε από επεξεργασία άλλων παρουσιάσεων που έχουν γίνει στο παρελθόν για το θέμα αυτό. Επίσης στην παρουσίαση προστέθηκε υλικό από τους διαγωνισμούς SID 2007 και 2008 καθώς και από επίσημες ιστοσελίδες (saferline.gr, saferinternet.gr κλπ) που ασχολούνται με το ασφαλές Διαδίκτυο.

Στην παρουσίαση αναφέρονται μεταξύ άλλων: κινητό και παιδιά, ηλεκτρονικά παιχνίδια (PEGI), κατέβασμα αρχείων, κινητό και λήψη φωτογραφίας, παρενόχληση μέσω κινητού, κανόνες συμπεριφοράς για το Διαδίκτυο και το κινητό.

;