Αρχική » Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείο » Ρυθμίσεις σύνδεσης του λογαριασμού ΠΣΔ στο Ms Outlook 2010

Φόρμα Αίτήματος για Υποστήριξη

Μπορείτε να υποβάλετε αίτημα για υποστήριξη στον υπεύθυνο ΠΛΗΝΕΤ συμπληρώνοντας τη Φόρμα που θα βρείτε   ΕΔΩ

Φόρμα Αξιολόγησης Συνεργασίας

Μπορείτε να αξιολογήσετε τη συνεργασία σας με τον υπεύθυνο ΠΛΗΝΕΤ συμπληρώνοντας τη Φόρμα που θα βρείτε   ΕΔΩ

Χρήσιμοι Σύνδεσμοι

ΠΕΚΕΣ Οδηγός Τηλεκπαίδευσης

Ρυθμίσεις σύνδεσης του λογαριασμού ΠΣΔ στο Ms Outlook 2010

Ύστερα από σχετικά αιτήματα διευθυντών σχολικών μονάδων περί οδηγιών των ρυθμίσεων σύνδεσης του λογαριασμού webmail του ΠΣΔ στο Outlook και σε διάφορα άλλα προγράμματα αλληλογραφίας (πχ Mozilla Thunderbird, Αλληλογραφία των Microsoft Windows 10) σας παραθέτω σχετικές οδηγίες για μια ενδεικτική σύνδεση με το Ms Outlook 2010 στα παρακάτω βήματα:

Για τα άλλα προγράμματα αλληλογραφίας δείτε εδώ

Έχοντας εγκατεστημένο το Office στο Η/Υ σας, ανοίξτε το Outlook 2010 και Επιλέξτε «Μη αυτόματη διαμόρφωση ή πρόσθετων τύπων διακομιστή» χωρίς να συμπληρώσετε άλλα πεδία, και πατάτε Επόμενο.

Επιλέξτε Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο Internet και πατάτε Επόμενο για να προχωρήσετε στην επόμενη οθόνη ρυθμίσεων.

Παρακάτω, όπως φαίνεται στην οθόνη καταχώρισης ρυθμίσεων του Microsoft Outlook στον τύπο λογαριασμού επιλέξτε IMAP  για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση στον λογαριασμό webmail και από οποιονδήποτε Η/Υ μέσω του https://webmail.sch.gr/ Παραταύτα αν επιθυμείτε να κατεβαίνουν τα e-mails τοπικά στον υπολογιστή σας επιλέξτε POP3.(δεν προτείνεται)

Οι διακομιστές εισερχόμενης και εξερχόμενης αλληλογραφίας είναι mail.sch.gr.

Έπειτα συμπληρώσετε προσεκτικά τα παρακάτω πεδία:

• Όνομα (Το όνομα της σχολικής σας μονάδας)
  • Διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e-mail του σχολείου),
  • Τύπος λογαριασμού IMAP ή POP3
  • Διακομιστής εισερχόμενης αλληλογραφίας: mail.sch.gr
  • Διακομιστής εξερχόμενης αλληλογραφίας: mail.sch.gr
  • Όνομα χρήστη (αυτό του ΠΣΔ)
  • Κωδικός πρόσβασης (αυτό του ΠΣΔ)
  • Τσεκάρω το Απομνημόνευση κωδικού

Αφού ελέγξετε προσεκτικά την καταχώρηση των παραπάνω στοιχείων Επιλέξτε το κουμπί Περισσότερες ρυθμίσεις και μεταβείτε στην καρτέλα Διακομιστής εξερχομένων, τσεκάρετε το κουτάκι “Ο διακομιστής εξερχομένων (SMTP) απαιτεί έλεγχο ταυτότητας” . Στην καρτέλα Για προχωρημένους Διακομιστής εισερχομένων: 993 με Τύπο κρυπτογραφημένης σύνδεσης:SSL. Διακομιστής εξερχομένων: 587 με Τύπο κρυπτογραφημένης σύνδεσης: TLS. Επιλέξτε OK για να αποθηκεύσετε την επιλογή σας.

Τέλος, Επιλέξτε το κουμπί «Επόμενο» και μετά τον έλεγχο η διαδικασία έχει ολοκληρωθεί και ο λογαριασμός σας είναι έτοιμος.

Παρόμοια είναι η διαδικασία και για το Oulook 2007

πηγή: www.sch.gr