ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΗ ΣΚΙΑ ΕΝΟΣ ΣΤΕΛΕΧΟΥΣ

DSC00535-150×150

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΗ ΣΚΙΑ ΕΝΟΣ ΣΤΕΛΕΧΟΥΣ

14 Ιανουαρίου 2015   Γενικά, Εκδηλώσεις, Μαθητικά θέματα, Πολιτιστικά θέματα   Χωρίς Σχόλια

ΣΤΗ ΣΚΙΑ ΕΝΟΣ ΣΤΕΛΕΧΟΥΣ

(Διάρκεια προγράμματος 3 ώρες)

Το πρόγραμμα αυτό απευθύνεται σε μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Στη Σκιά ενός  Στελέχους» (Job Shadow) υλοποιείται υπό μορφή επίσκεψης σε εργασιακό περιβάλλον – επιχείρηση και διαρκεί συνήθως 2-3 ώρες.

Συγκεκριμένα,  μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου επισκέπτονται μία εταιρία, έρχονται σε επαφή με στελέχη της με σκοπό να γίνουν κοινωνοί της επαγγελματικής λειτουργίας των στελεχών. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, στελέχη της εταιρίας μιλάνε στους μαθητές, εξηγούν τη δομή της επιχείρησης και τα διάφορα τμήματα που υπάρχουν σε αυτήν, τον τρόπο λειτουργίας τους και το ρόλο που παίζουν το καθένα ξεχωριστά για το προϊόν ή την παροχή υπηρεσιών της εταιρίας. Ακολουθεί σύντομη ξενάγηση στους χώρους και τις εγκαταστάσεις της εταιρίας, εφόσον είναι εφικτό, και η επίσκεψη συνήθως ολοκληρώνεται με μία μικρή συζήτηση όπου οι μαθητές διατυπώνουν τυχόν ερωτήσεις ή απορίες.

Η διάρκεια της επίσκεψης υπολογίζεται συνήθως στις 2-3 ώρες. Στελέχη της επιχείρησης διηγούνται τις προσωπικές τους εμπειρίες από τον επιχειρηματικό χώρο και συχνά αναφέρονται στις σπουδές τους, ώστε να βοηθήσουν τα παιδιά στις επιλογές που θα πρέπει να κάνουν αργότερα για να επιλέξουν κατεύθυνση και επάγγελμα. Συνεπώς, το πρόγραμμα λειτουργεί σε μεγάλο βαθμό ως  Επαγγελματικός Προσανατολισμός έχοντας ως βασικό στόχο να βοηθήσει τους μαθητές να διερευνήσουν τις δυνατότητες επαγγελματικής σταδιοδρομίας και ταυτόχρονα να αξιολογήσουν δεξιότητες και ικανότητες που απαιτούνται για να ανταποκριθούν στην αγορά εργασίας.

Μέσω του προγράμματος οι μαθητές:

• • ενημερώνονται για τη διάρθρωση του χώρου εργασίας
  • • έρχονται σε προσωπική επαφή με ενεργά στελέχη επιχειρήσεων
  • • ανακαλύπτουν πώς κάθε εργαζόμενος και κάθε τμήμα διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο στην παραγωγή ενός  προϊόντος ή στη διαδικασία παροχής υπηρεσιών
  • • αξιολογούν δεξιότητες και ικανότητες που απαιτούνται για να ανταποκριθούν στην αγορά εργασίας
  • • διερευνούν ευκαιρίες επαγγελματικής σταδιοδρομίας