ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΤΟΥ ΠΡ. ΠΕΙΡ. ΓΕΛ ΑΝΑΒΡΥΤΩΝ

Αγαπητοί  ακροατές, μαθητές, καθηγητές, φίλοι, συνεργάτες

Το  EUROPEAN  SCHOOL RADIO  συνεχίζει  τον  4ο χρόνο λειτουργίας  του  και ήδη  έχουν  ενταχθεί και συμμετέχουν  περίπου 80 σχολεία  από όλη  την Ελλάδα  (Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια,Λύκεια). Οι  μαθητές  παράγουν  εκπομπές, κάνουν  συνεντεύξεις, ζωντανές  μεταδόσεις  κ.α.

Το Πρ. Πειραματικό  ΓΕΛ  Αναβρύτων αφού πρωταγωνίστησε  στις  εκδηλώσεις  του Ιουνίου 2012  ( 23-24/6/12 4ο LIVE  SCHOOL FESTIVAL-TEXNOPOLIS), συνέχισε  με  τις  εκδηλώσεις  του  Σεπτεμβρίου 2012 ( ΦΕΣΤΙΒΑΛ  ΗΧΟΧΡΩΜΑΤΩΝ  Δ. ΚΗΦΙΣΙΑΣ , 22/9/12), 3ο  ΦΕΣΤΙΒΑΛ   ΜΙΚΡΟΠΟΛΙΣ-ΤΕΧΝΟΠΟΛΗ,23 /9/12).

Επίσης, το  ΠΠΛ  Αναβρύτων  συμμετείχε  στο πρόγραμμα : ” ΠΑΜΕ  ΣΙΝΕΜΑ”, παράγοντας  την ταινία  μικρού μήκους: ” ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ  ΣΙΩΠΗΣ”, η οποία  συμμετείχε  στο 5ο  ΦΕΣΤΙΒΑΛ  ΜΑΘΗΤΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ( 12/5/12).

Επιπλέον, το ΠΠΛ  Αναβρύτων  ανέπτυξε  συνεργασία  με  το ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ και την πλατφόρμα  επικοινωνίας  ,που έχει δημιουργήσει ( www.yousmile.gr),δημιουργώντας ή συμμετέχοντας  σε  ραδιοτηλεοπτικές  εκπομπές στο στούντιο  ,που έχει κατασκευάσει  ο φορέας  αυτός  στο Μαρούσι ( 9/11/12, 30/11/12, 13/12/12). Στο σχολείο  έχουν πραγματοποιηθεί ήδη  2  συναντήσεις με  ειδικούς   στο χώρο  των ΜΜΕ  και  της  Ψυχολογίας  στο πλαίσιο της  λειτουργίας  του ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΟΜΙΛΟΥ  ( 15/11/12:  συνάντηση με  τον  εκδότη  της  εφημερίδας ΑΜΑΡΥΣΙΑ  κ. Χρήστο  Ζαγκλή  και συζήτηση  για  τα  Μ.Μ.Ε.,6/12/12:  Συνάντηση  με  τον κ. Αλεβίζο  Στέφανο  ,ψυχολόγο  στο ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ και συζήτηση για  θέματα  που αφορούν  προβλήματα  της  εφηβικής  ηλικίας).

Το  σχ. έτος  2012-13, το Πρ. Πειρ.  ΓΕΛ Αναβρύτων  συμμετέχει  στο ESRADIO με  3  εκπομπές : α). ΛΟΓΙΑ  ΣΤΟΝ  ΑΕΡΑ: κάθε Πέμπτη ώρες: 21.00-22.00 μ.μ. ( συμμετέχουν  οι μαθητές: Κωνσταντίνα Κωνσταντίνου, Χάρης  Κυρίτσης, Αντώνης  Τσαντήλας).β). ΦΤΟΥ….ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΩ: ζωντανή  εκπομπή  κάθε  Τρίτη ώρες: 21.00-22.00μ.μ. ( με  την Κωνσταντίνα  Κωνσταντίνου) γ). ANAVRITA  SCHOOL ZONE : κάθε  Τρίτη 22.00-23.00  μ.μ.  ( συμμετέχουν  οι μαθητές: Θάνος  Παπαδογιάννης, Δέσποινα Πέτσιου, Χρύσα  Μαρασλή, Αλίνα  Καλομενοπούλου, Χάρης  Κυρίτσης). Έκτακτα  παράγονται και άλλες  εκπομπές: ANAVRITA  TIPS  NEWS, SOCIAL  SPOTS  κ.α.)