»

Μαρ 06

Εκδήλωση για τον Κωνσταντίνο Καραθεοδωρή (Σπάρτη, 11-3-2017)

Στο πλαίσιο προγράμματος που υλοποιείται εφέτος στο 4ο Γυμνάσιο Σπάρτης «Γιάννης Ρίτσος» με τίτλο «Ονομάτων επίσκεψις», το Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών του σχολείου θα μετονομαστεί σε αίθουσα Κωνσταντίνου Καραθεοδωρή, προς τιμήν του μεγάλου Έλληνα μαθηματικού. Για τον  λόγο αυτό, το 4ο Γυμνάσιο, σε συνεργασία με το Παράρτημα Λακωνίας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας, διοργανώνει εκδήλωση με θέμα «Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή: ο Έλληνας επιστήμονας που σημάδεψε τον εικοστό αιώνα» και ομιλητές τους καθηγητές του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου κ.κ. Βασίλειο Κωνσταντινόπουλο και Θανάση Χρήστου, καθώς και τον Σχολικό Σύμβουλο Μαθηματικών κ.  Κωνσταντίνο Νάκο. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 11 Μαρτίου 2017, 7.30 μ.μ., στο Πνευματικό Κέντρο Δήμου Σπάρτης (Ισόγειο της Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης Σπάρτης).

Θα ακολουθήσει βράβευση των μαθητών που διακρίθηκαν στον διαγωνισμό «Θαλής» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας.

Διαβάστε το πρόγραμμα της εκδήλωσης, πατώντας εδώ.