Περιήγηση στη σύγχρονη Σπάρτη με οδηγό την “Ελένη” του Ευριπίδη

Ευρώτας, ναός της Χαλκιοίκου Αθηνάς, Διόσκουροι, Ελένη, Υακίνθεια,Νηρηίδες. Δεν πρόκειται απλώς για ονόματα, που παρελαύνουν μπροστά μας κατά τη μελέτη του τρίτου στασίμου της “Ἑλένης” του Ευριπίδη. Είναι η ίδια η ιστορία του τόπου μας!  Ιστορία που μας περιμένει, να την ανακαλύψουμε είτε ζούμε στη Σπάρτη είτε την επισκεπτόμαστε για μια σχολική εκδρομή.

Από το ξακουστό ποτάμι στη βόρεια είσοδο της πόλης, στην Ακρόπολη και από εκεί στο αρχαιολογικό μουσείο ή στο παράρτημα συντήρησης των ψηφιδωτών και, τέλος, λίγο έξω από τη Σπάρτη, στο Μενελάιο και τις Αμύκλες, τα κατάλοιπα ενός παρελθόντος τόσο όμορφου μα και τόσο αδικημένου μας περιμένουν να τα ανασυνθέσουμε και να τα προσεγγίσουμε στις πραγματικές τους διαστάσεις.

Ας οργανώσουμε έναν από τους ανοιξιάτικους (σχολικούς  ή μη) περιπάτους μας στα μέρη  που γεννήθηκε ο μύθος ή γράφτηκε η ιστορία. Το παρελθόν,  με όσα θα μας πει, αλλά κυρίως με τις σιωπές του, θα μας υποδεχτεί γενναιόδωρα!

Πριν από όλα όμως,  ας διαβάσουμε το υπέροχο χορικό