Αρχική » Εκπαιδευτές » Αλλαγή στον τρόπο ελέγχου των rapid test  των καταρτιζομένων

Αλλαγή στον τρόπο ελέγχου των rapid test  των καταρτιζομένων

Σας ανακοινώνουμε ότι στα πλαίσια αντιμετώπισης της διασποράς του COVID-19 αλλάζει από την επόμενη εβδομάδα, ο τρόπος ελέγχου των Rapid test των καταρτιζομένων, που  δεν διαθέτουν έγκυρο πιστοποιητικό εμβολιασμού ή νόσησης.

Ο έλεγχος θα συνεχίσει να διενεργείται σε τακτική βάση κάθε Τρίτη και Παρασκευή, αλλά με τον κάτωθι τρόπο:

Α) Οι υπόχρεοι σε rapid test καταρτιζόμενοι οφείλουν να παρουσιάζουν το αποτέλεσμα  του test,  όπως αυτό εμφανίζεται στο gov.gr  (με κωδικό), εκτυπωμένο ή ηλεκτρονικά αποθηκευμένο στο  κινητό τους, στη Γραμματεία του ΙΕΚ κατά την είσοδο τους στο κτήριο και πριν πάνε στην αίθουσα διδασκαλίας.

Τα test για να είναι έγκυρα θα πρέπει να διενεργούνται κάθε Δευτέρα ή Τρίτη για τον έλεγχο της Τρίτης και κάθε Πέμπτη και Παρασκευή για τον έλεγχο της Παρασκευής.

Β) Στην περίπτωση που το αποτέλεσμα του test είναι έγκυρο, ο καταρτιζόμενος θα  παραλαμβάνει σχετική βεβαίωση από τη Γραμματεία ,την οποία και θα πρέπει να επιδείξει κάθε φορά στον εκπαιδευτή για να του επιτραπεί η είσοδος στην αίθουσα διδασκαλίας, αλλά και να τη φέρει μαζί του μέχρι τον επόμενο έλεγχο, που η βεβαίωση αυτή θα αντικατασταθεί με νέα.

Γ) Σε περίπτωση που καταρτιζόμενος δεν ακολουθήσει τη διαδικασία αυτή ή απωλέσει τη βεβαίωση δεν θα του επιτρέπεται η είσοδος στην αίθουσα και θα αποχωρεί άμεσα από το χώρο του ΙΕΚ, μέχρις ότου προσκομίσει έγκυρο αποτέλεσμα rapid test στη Γραμματεία και λάβει τη σχετική βεβαίωση εκ νέου.

Υπενθυμίζουμε επίσης  την ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ χρήση μάσκας σε όλους του χώρους του ΙΕΚ.

Σας παρακαλούμε για την πιστή εφαρμογή των παραπάνω.

Ο Διευθυντής του ΔΙΕΚ Κέρκυρας

Πιτσινής Πέτρος