Αρχική » Όλες οι ειδήσεις για το ΙΕΚ » Εκπαιδευτική επίσκεψη

Εκπαιδευτική επίσκεψη

Εκπαιδευτική επίσκεψη Γ’ Εξαμήνου τμήματος Διοίκησης και Οικονομίας στον τομέα της Ναυτιλίας. – Τετάρτη, 10/11/2021 (16:05 – 18:20)
Πεδίο: Κεντρικός Λιμένας Κέρκυρας – Πορθμείο.
Μάθημα: Πρακτική Εφαρμογή στην Ειδικότητα. Εκπαιδευτής: Καφρίτσας Χρ. Σπυρίδων

Η εκπαιδευτική επίσκεψη πέτυχε απολύτως στους εκπαιδευτικούς στόχους τους οποίους αποσκοπούσε, καθώς οι εκπαιδευόμενοι της ειδικότητας Διοίκηση και Οικονομία στον τομέα της Ναυτιλίας του Δημοσίου ΙΕΚ Κέρκυρας, είχαν τη δυνατότητα περιήγησης στον κεντρικό λιμένα Κέρκυρας, καθώς παρατήρησαν την διαδικασία άφιξης και αναχώρησης πλοίων του πορθμείου και ενημερώθηκαν από τον εκπαιδευτή για την διαδικασία αυτή. Επίσης, έγινε ενημέρωση και περιγραφή του πλοίου, με μεγαλύτερη έμφαση στην οπτική αναγνώριση τήρησης των απαιτούμενων προϋποθέσεων φόρτωσης παρατηρώντας τα «πλευρά» του πλοίου.
Η εκπαιδευτική επίσκεψη ολοκληρώθηκε με συζήτηση μεταξύ εκπαιδευτή και εκπαιδευομένων και επίλυση αποριών στο πεδίο, ενώ οι εκπαιδευόμενοι εμπλούτισαν τις γνώσεις τους σχετικά με το πλοίο έχοντας τη δυνατότητα επιβίβασης και ξενάγησης σε ρυμουλκό πλοίο.

nautilias3 nautilias2 nautilias1 nautilias5 nautilias4