Αρχική » Λειτουργία ΙΕΚ » Ενημέρωση για εγγραφές σε ειδικότητες του ΙΕΚ

Ενημέρωση για εγγραφές σε ειδικότητες του ΙΕΚ

Σύμφωνα με τον νέο Κανονισμό λειτουργία των Δημοσίων ΙΕΚ (https://blogs.sch.gr/iekkerky/files/2013/11/07_2014-kanonismos-IEK.pdf ) ισχύουν τα κάτωθι:

• Το διδακτικό έτος στα Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ) ξεκινά την 1η Οκτωβρίου.
  • Για το χειμερινό εξάμηνο οι εγγραφές (αίτηση οριστικοποίησης της εγγραφής για το Α εξάμηνο ), οι ανανεώσεις εγγραφών (Β, Γ, Δ, και Ε εξάμηνο) και οι κατατάξεις πραγματοποιούνται από την 1η Σεπτεμβρίου έως την 30η Σεπτεμβρίου με σχετική αίτηση τους στη Γραμματεία του ΙΕΚ.
  • Νέες εγγραφές απευθείας στο Γ’ Εξάμηνο αποφοίτων ΕΠΑΛ\ ΕΠΑΣ δεν γίνονται μέχρι να περάσει σχετική νομοθετική ρύθμιση που προωθείται από τη ΓΓΔΒΜ.
  • Καταρτιζόμενος σε ΙΕΚ που επιθυμεί μετεγγραφή σε άλλο ΙΕΚ, ιδιωτικό ή δημόσιο, μπορεί να κάνει σχετική αίτηση στο ΙΕΚ που επιθυμεί να συνεχίσει από την 1η  έως και την 20η Σεπτεμβρίου. Οι αιτήσεις μεταγραφής εγκρίνονται ή απορρίπτονται από την Διοίκηση του ΙΕΚ.
  • Μετεγγραφές καταρτιζομένων δύνανται να πραγματοποιούνται και το εαρινό εξάμηνο μετά την έκδοση των αποτελεσμάτων φοίτησης του χειμερινού εξαμήνου κατάρτισης και πριν την έναρξη του εαρινού, εφόσον συντρέχουν σοβαροί λόγοι και εγκρίνονται ή απορρίπτονται με απόφαση της Γ.Γ.Δ.Β.Μ .
  • Για το εαρινό εξάμηνο οι εγγραφές πραγματοποιούνται από την 15η Ιανουαρίου έως και την παραμονή έναρξης του εαρινού εξαμήνου.
  • Οι νέες προς επιλογή ειδικότητες ανακοινώνονται τον Αύγουστο τόσο στην ιστοσελίδα της ΓΓΔΒΜ (http://www.gsae.edu.gr/el/ ) όσο και σε αυτή του ΙΕΚ.
    • Τα νέα τμήματα δύνανται να δημιουργηθούν εφόσον συμπληρώσουν τον ελάχιστο απαιτούμενο αριθμό των δεκαπέντε (15) καταρτιζομένων.
    • Οι υποψήφιοι καταρτιζόμενοι (δηλαδή για το Α εξάμηνο) σε ημερομηνία που ανακοινώνεται,  υποβάλλουν σε ειδικό πληροφοριακό σύστημα ηλεκτρονική αρχικά αίτηση συμμετοχής (πρόσβαση μέσα από την ιστοσελίδα της ΓΓΔΒΜ http://www.gsae.edu.gr/el/ ), στην οποία αναγράφονται τα ονομαστικά στοιχεία, τα στοιχεία ταυτότητας, το ΑΜΚΑ και η διεύθυνση κατοικίας του υποψηφίου, καθώς και η σειρά προτίμησης των ειδικοτήτων που πρόκειται να λειτουργήσουν στο ΙΕΚ.
    • Μετά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων επιλογής, ανακοινώνονται  πίνακες αξιολόγησης ανά ειδικότητα − τμήμα – ΙΕΚ.
    • Όσοι υποψήφιοι επιλέγονται και αποκτούν δικαιώματος εγγραφής, σύμφωνα με τους πίνακες αξιολόγησης, υποχρεούνται να οριστικοποιήσουν την εγγραφή τους κάνοντας σχετική έντυπη αίτηση εγγραφής στο ΙΕΚ που έχουν επιλεγεί και προσκομίζοντας τα δηλωθέντα στην ηλεκτρονική αίτησή τους απαραίτητα δικαιολογητικά.
    • Όσοι δεν κάνουν έγγραφη αίτηση οριστικοποίησης στο ΙΕΚ χάνουν το δικαίωμα εγγραφής τους.