Αρχική » Όλες οι ειδήσεις για το ΙΕΚ » Αιτήσεις για συμμετοχή σε Εξετάσεις Πιστοποίησης αποφοίτων ΙΕΚ

Αιτήσεις για συμμετοχή σε Εξετάσεις Πιστοποίησης αποφοίτων ΙΕΚ

Στην ιστοσελίδα του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. (www.eoppep.gr )

από  18.07.2014

εως 1/8/2014 για αποφοίτους Δημοσίων ΙΕΚ και

έως  5/8/2014 για αποφοίτους ιδωτικών ΙΕΚ

ξεκίνησε η διαδικασία υποβολής της Ηλεκτρονικής Αίτησης συμμετοχής στις Εξετάσεις Πιστοποίησης Αρχικής Επαγγελματικής Κατάρτισης αποφοίτων Ι.Ε.Κ., 1ης Περιόδου 2014.  ( http://pistop.eoppep.gr/ ).

Δικαίωμα συμμετοχής στις Εξετάσεις Πιστοποίησης έχουν όσοι
ολοκλήρωσαν επιτυχώς την κατάρτισή τους έως τις 30/6/2014.

Διαβάστε αναλυτικά την ανακοίνωση (http://www.eoppep.gr/images/Anakoinwseis/announce_IEK_2014a_final.pdf )

Για να μπορέσετε να ξεκινήσετε τη διαδικασία υποβολής ηλεκτρονικής Αίτησης, πρέπει πρώτα να εγγραφείτε ηλεκτρονικά στο σύστημα του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. πατώντας εδώ.

Στη συνέχεια θα λάβετε στο email σας  2 μηνύματα που θα σας δώσουν έναν αριθμό εγγραφής απαραίτητο για τη συνέχεια. Πιθανόν αυτός ο αριθμός σας ζητηθεί και από την Τράπεζα.

Μετά θα πρέπει να πάτε στην Εθνική Τράπεζα  (έως 31/7/2014 οι αποφοίτοι Δημοσίων ΙΕΚ και έως  4/8/2014  οι αποφοίτοι ιδωτικών ΙΕΚ), καθώς  απαραίτητη προϋπόθεση είναι οι υποψήφιοι να έχουν καταθέσει  τα εξέταστρα ύψους πενήντα  ευρώ (50,00 €) για κάθε μέρος της εξέτασης, στο οποίο συμμετέχουν, και
συγκεκριμένα:
α) για το Θεωρητικό Μέρος πενήντα ευρώ (50,00 €)
β) για το Πρακτικό Μέρος πενήντα ευρώ (50,00 €)

(για όλες τις ειδικότητες, εκτός της ειδικότητας «Εκπαιδευτής Υποψηφίων Οδηγών Αυτοκινήτων και Μοτοσικλετών»),

στο λογαριασμό του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π

(Εθνική Τράπεζα,         125/540044-94,

ΙΒΑΝ GR89 0110 1250 1250 0000 1255 4004 494)

Στη συνέχεια η υποβολή της αίτησης γίνεται ηλεκτρονικά, μετά τις 12:00 μ.μ., την επόμενη εργάσιμη ημέρα από την κατάθεση των παραπάνω εξετάστρων.

Ως όνομα χρήστη  και κωδικό βάζετε τον αριθμό εγγραφής που αναγράφετε στο κάτω αριστερά μέρος του γραμματίου είσπραξης της Τράπεζας (δες εδώ) και   την ημερομηνία κατάθεσης συνεχόμενη  χωρίς τις τελίτσες, αντίστοιχα.

Επίσης ο αριθμός μητρώου καταρτιζομένου που σας ζητείται (ΑΜΚ) αναγράφεται μετά το όνομα σας στη ΒΕΚ και δεν είναι ο αριθμός ΒΕΚ  που αναγράφεται πάνω δεξία.

Στην περίπτωση που  υποψήφιος  για εξέταση στο Θεωρητικό και στο Πρακτικό Μέρος,  έχει ένα (1) αποδεικτικό κατάθεσης  εξετάστρων, κατά τη συμπλήρωση της ηλεκτρονικής Αίτησης επιλέγει και το Θεωρητικό και το Πρακτικό Μέρος. Στη συνέχεια στον Πίνακα Συμπληρωματικών Στοιχείων συμπληρώνει το ποσό των εκατό (100) ευρώ και τα στοιχεία του αποδεικτικού κατάθεσης (αριθμός εγγραφής και ημερομηνία κατάθεσης ) μόνο στο Θεωρητικό Μέρος.

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Πέρα από την ηλεκτρονική αίτηση θα πρέπει όλα τα δικαιολογητικά να προσκομιστούν υποχρεωτικά προς έλεγχο (Διαβάστε αναλυτικά την ανακοίνωση http://www.eoppep.gr/images/Anakoinwseis/IEK2014a_second.pdf).

Πιο συγκεκριμένα θα πρέπει οι υποψήφιοι να αποστέλλουν στον Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.

εως την 1/8/2014 οι αποφοίτοι Δημοσίων ΙΕΚ και

έως τις  5/8/2014  οι αποφοίτοι  Ιδωτικών

αποκλειστικά μέσω εταιρίας ταχυμεταφοράς  (πλέον εκτός της αποστολής μέσω εταιρίας ταχυμεταφοράς και με αποστολή μέσω ταχυδρομείου με την ένδειξη «συστημένο», υπό την προϋπόθεση ότι ο κλειστός φάκελος θα φέρει σφραγίδα

ταχυδρομείουμε καταληκτική ημερομηνία την01.08.2014 και 05.08.2014 αντίστοιχα για κάθε κατηγορία υποψηφίου, όπως ορίζεται στην αρχική ανακοίνωση), σε κλειστό φάκελο την Αίτηση σε έντυπη μορφή και τα Δικαιολογητικά, στην ταχυδρομική διεύθυνση