«Προγραμματίζοντας μια μέλισσα!»

Viber 2021 11 05 15 03 25 455 225x300 1

BeeBot η «έξυπνη μέλισσα», είναι ένα προγραμματιζόμενο ρομπότ δαπέδου ειδικά κατασκευασμένο για να χρησιμοποιείται ακόμη και από παιδιά δημοτικής εκπαίδευσης . Ο προγραμματισμός της γίνεται με πλήκτρα που βρίσκονται επάνω της (On-board) και μπορεί να προγραμματιστεί για να κινείται με ακρίβεια στο χώρο προχωρώντας μπροστά, πίσω, στρίβοντας αριστερά και δεξιά.

Με την χρήση του BeeBot πραγματοποιήσαμε αγώνες προγραμματισμού. Είχαμε στην διάθεση μας 2 BeeBot όπου σε κάθε διαγωνιστική περίοδο συμμετείχαν δύο μαθητές. Ο κάθε μαθητής τοποθετούσε εντολές πλοήγησης στην δική του « Έξυπνη Μέλισσα». Το BeeBot το οποίο θα έφτανε πρώτο στο επιθυμητό πλακίδιο του χώρου διεξαγωγής του αγώνα κέρδιζε την μάχη.

Παίξαμε, μάθαμε και διασκεδάσαμε, και είμαστε σε αναμονή για επόμενα πρωταθλήματα BeeBot!!!!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.